Zelenskyj vysvětlil: Ukrajina nepožaduje jaderné zbraně od svých západních spojenců. (Ilustrační foto: prezident Zelenskyj a americký ministr obrany Austin v Kyjevě).

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vysvětlil, že Ukrajina nepožaduje jaderné zbraně od svých západních spojenců, ačkoliv čelí ruské agresi. Zelenskyj tím reagoval na své dřívější výroky z bruselského summitu EU, kde uvedl, že „buď bude mít Ukrajina jaderné zbraně, které nás ochrání, nebo musíme mít nějaké spojenectví.“

Tato vyjádření vyvolala dojem, že Ukrajina žádá po Západu jaderné zbraně. Na původní Zelenského vyjádření reagovalo velmi ostře Rusko.

„Nežádáme, aby nám byly poskytnuty nebo vráceny jaderné zbraně,“ prohlásil nyní Zelenskyj s tím, že jeho země se po rozpadu Sovětského svazu vzdala svého jaderného arzenálu výměnou za garance bezpečnosti a respektování územní celistvosti.

Tyto záruky Ukrajina získala v roce 1994 v rámci budapešťského memoranda od Ruska i Spojených států.

„Vzdali jsme se jaderných zbraní a nedostali jsme se do NATO. Místo toho jsme se ocitli ve válce a musíme čelit mnoha obětem. Naší jedinou možností je dnes NATO, protože nemáme zbraně, které by mohly zastavit Putina,“ konstatoval ukrajinský prezident.

Zelenského původní vyjádření o jaderných zbraních vyvolalo tvrdou reakci Ruska. Prezident Vladimir Putin je označil za „nebezpečnou provokaci“ a varoval, že jakýkoli pokus o získání jaderného arzenálu by se setkal s „odpovídající reakcí“.

Podpora Ukrajině

Před zasedáním ministrů obrany Severoatlantické aliance (NATO) v Bruselu vyjádřili Ukrajině silnou podporu ministři Velké Británie, Litvy a Lotyšska. Zdůraznili potřebu zvýšit vojenskou a politickou pomoc, aby Ukrajina mohla získat převahu ve válce proti Rusku.

Britský ministr obrany John Healey zdůraznil, že v následujících měsících je zásadní posílit tlak na Rusko.

„Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom v nadcházejících týdnech a měsících zvýšili naši podporu pro Ukrajinu, a tak zajistili, aby Ukrajina mohla získat převahu. Obrana Evropy začíná na Ukrajině.“

Litevský ministr obrany Laurynas Kasčiunas vyzval k tomu, aby NATO Ukrajinu co nejdříve pozvalo do aliance.

„Pozvánka do NATO je prvním a nezvratným krokem, bodem, ze kterého není návratu,“ deklaroval Kasčiunas.

Zdůraznil, že podpora Ukrajiny je klíčem k odstrašení Ruska od jakýchkoli pokusů ohrozit členy NATO.

Ministři obrany NATO se shodli, že podpora Ukrajiny v této kritické fázi konfliktu je nezbytná, aby mohl být dosažen rozhodující průlom a Rusko zatlačeno zpět.

Generální tajemník Mark Rutte také potvrdil, že NATO nadále podporuje Ukrajinu, avšak přiznal, že Aliance nemůže podpořit celý Zelenského plán, zejména co se týká rychlého členství Ukrajiny v NATO. Toto téma vyvolává obavy z možné eskalace konfliktu a rozšíření války na další státy. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Prezident Zelenskyj požádal Západ na obranu Ukrajiny před Ruskem o jaderné zbraně