Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) zařízla firmu Brano, která patří Babišově poslanci Pavlovi Juříčkovi (ANO). Obvinila ji stejně jako další společnosti, u kterých v létě udělala utajovanou inspekci v převleku, z porušování zákona. Podnik však prý nemá žádné oficiální stanovisko, neměl šanci se vyjádřit a kontrola navíc stále probíhá.
Upozornil na to server Novinky.cz.
Maláčová se chlubila výsledky zaklekávacích kontrol firem, na které se v červenci vydala s exlídrem Zelených a svým nynějším poradcem Matějem Stropnickým (ČSSD) na tiskové konferenci.
Tři čtvrtiny firem podle Maláčové porušují zákon.
„U 77 procent zkontrolovaných firem našli inspektoři porušení zákona, to je alarmující,“ uvedla Maláčová na tiskové konferenci.
Celkem Maláčová se Stropnickým provedli utajenou inspekci u 167 zaměstnavatelů v rámci 123 kontrol.
Nejčastěji podle Maláčové firmy porušily odměňování zaměstnanců, kdy lidem nebyly přiznány přesčasy, práce v noci nebo o víkendu.
Zástupci firem, které kontroloři navštívili, zpravidla uvádějí, že nalezená pochybení nejsou zásadní. Maláčová však na tiskové konferenci hovořila o mimořádně zásadních porušeních zákoníku práce.
Stropnický podle Novinek jmenoval několik konkrétních firem, u kterých úředníci údajná porušení zjistili.
„První z nich je Brano, a. s., která se zabývá výrobou autodílů. U ní došlo k systémovému porušování rozvrhování pracovní doby, porušování odpočinku během pracovní doby a nedodržování maximálního rozsahu přesčasů,“ citoval ho server.
Podle Babišova poslance Pavla Juříčka (ANO), kterému patří právě Brano, vedení firmy ale o ničem neví a nikdo ho o výsledcích oficiálně neinformoval.
„Zavání to nějakou manipulací. Naše personální ředitelka o tom nic neví, nemá žádný protokol a nechápe, že někdo může něco zveřejňovat bez protokolu a bez projednání s ní,“ uvedl pro Novinky.
Doplnil, že kontrola navíc stále probíhá. Vše označil za „neskutečnou sprosťárnu“.
Inspekce Maláčové a Stropnického ostře zkritizovala Hospodářská komora.
„V této předvolební agitce, která byla účelově vytvořena s cílem získat politické body na vyhrocení konfliktu mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, jednoznačně došlo k poškození věrohodnosti státní kontroly, která by si ale měla zakládat na nestrannosti,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Doplnil, že údaje a závěry z kontrol, které ministryně na tiskovém brífinku oznámila, pro komoru nebudou věrohodné, protože kontroly nebyly nestranné.
„Pokud docházelo k výraznému porušování zákoníku práce či dalších pracovněprávních předpisů, jak je od počátku této aktivity naznačováno, jistě se tak nezačalo dít v posledních třech měsících, a pokud by nešlo pouze o politické divadlo, řešila by paní ministryně tento problém se zaměstnavateli již několik let. To se však nedělo,“ dodal Dlouhý.
Hospodářská komora také Stropnickému a Maláčové podle serveru vytkla, že porušovali práva zaměstnanců, když bez souhlasu pořizovali a zveřejňovali jejich fotografie.
Poprask přitom vyvolala inspekce Maláčové se Stropnickým, který jde do voleb jako dvojka pražské kandidátky právě za ministryní práce, už v létě.
Zaměstnanci se při kontrole pozastavovali nad tím, že inspektoři, kteří dorazili, ani nevěděli, co firma vyrábí, a ptali se, zda jsou to auta. Společnost přitom vyrábí holítka.
Jak se tehdy vyjádřil jeden z pracovníků, Maláčová se Stropnickým podle něj brzy pochopili, že tady nebudou „cool selfie“ a z továrny po půl hodině odjeli. S kontrolou inspekce nemá podle svých slov problém, ale vadí mu zneužití akce k předvolební kampani.
Kontroly ve firmách probíhaly od 21. června do 23. července, uskutečnily se v každém kraji i v Praze. (pel)
Ministryně „Venezuela“ Maláčová šla v převlečení na zaklekávací kontrolu firmy. Se Stropnickým
Iniciativa Chcípl PES na oplátku zaklekla na ministerstvo Maláčové