
Vládní koalice ve Sněmovně schválila sociální superdávku vyžadující majetkové testy. (Ilustrační foto)
Koaliční vláda Petra Fialy v Poslanecké sněmovně prosadila schválení jednotné sociální „superdávky“, která v sobě zahrne a fakticky nahradí příspěvek na bydlení, přídavek na dítě, doplatek na bydlení a přídavek na živobytí. Nově však zavedla, že u této superdávky bude povinný majetkový test. Úřady budou přihlížet k tomu, zda děti z rodin, které o dávku žádají, chodí řádně do školy.
Zákon byl postoupen do Senátu.
Dopady vládního návrhu na státní rozpočet se podle propočtů ministerstva práce a sociálních věcí pohybovaly od snížení výdajů o asi 2,5 miliardy korun až po jejich zvýšení o zhruba 7,4 miliardy korun.
Superdávka se bude skládat ze čtyř částí: bonusu na bydlení, na živobytí, na bydlení a na dítě. V tom kopíruje současnou strukturu dávek.
Lidé nebudou muset podávat čtyři žádosti o stávající dávky, ale pouze jednu.
„Je potřeba v sociálním systému nastavit motivace, aby lidé, kteří jsou v produktivním věku a jsou zdraví, opravdu pracovali,“ uvedl ke změně ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU-ČSL).
Podmínkou pro získání dávky bude to, že se lidé budou muset snažit pracovat nebo práci alespoň aktivně hledat, aby na peníze měli nárok.
Výjimku budou mít „zranitelné skupiny“ typu seniorů, handicapovaných, lidí pečujících o těžce nemocné členy rodiny či rodiče malých dětí.
Superdávku bude podmiňovat majetkový test, který v současnosti neexistuje například u přídavků na děti.
V testu se bude hodnotit, kolik má žádající domácnost aut či nemovitostí nebo kolik peněz jí leží na běžném či spořicím účtu.
Jedna osoba bydlící ve vlastním obydlí, pokud bude chtít splnit podmínky majetkového testu, bude moci mít uspořeno maximálně 200 tisíc korun; tato hranice se bude navyšovat u každého dalšího člena domácnosti o 50 tisíc korun.
V případě například pětičlenné domácnosti bude tato hranice činit 400 tisíc korun.
Do posuzování nespadají úspory na stáří, na stavebním spoření nebo u hendikepovaných osob u sbírek.
Povolena bude jedna nemovitost, ve které příjemce dávky bydlí. Ten bude moci po dobu tří let vlastnit ještě jednu další, například chatu či chalupu, po této lhůtě ji však bude muset prodat. Pokud žadatel tyto podmínky nesplní, o dávku přijde.
Opoziční tuto změnu kritizovali s tím, že přídavek na dítě je prorodinná dávka a tedy že vláda rezignovala na prorodinnou politiku.
V současnosti mají nárok na dětské přídavky rodiny jen z ohledem na výši příjmů, když o přiznání přídavku nerozhodují jejich úspory nebo to, kolik mají automobilů.
Zákon bankám stanovuje povinnost sdělit orgánu státní sociální pomoci na jeho výzvu údaje o číslech účtů žadatele o dávku i členů jeho domácnosti, včetně stavu a změn.
Pro návrh hlasovali všichni koaliční poslanci. Opozice se hlasování zdržela.
Dopady vládního návrhu na rozpočet se podle propočtů ministerstva pohybovaly od snížení výdajů o asi 2,5 miliardy korun po jejich zvýšení zhruba o 7,4 miliardy korun. (sfr)