Vláda zvýšila plat pražské primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) a hejtmanům. Jiným činitelům ale mzdy vláda snížila. Starostové dostanou peníze podle toho, jak velkou obec vedou. Vznikají tak ale velké rozdíly, které u nejmenších a největších obcí činí až desetitisíce korun měsíčně.
Starostové a primátoři si od příštího roku polepší zhruba o 8,5 procenta. Podle velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou, budou vydělávat od 36 500 korun do téměř 95 tisíc korun.
Hejtmani a pražský primátor budou dostávat průměrně o téměř 16 procent víc, přijdou si na 109 500 až 120 500 korun.
Nařízení sjednocuje výpočet měsíčních odměn členů zastupitelstev nebo výpočet odchodného. Nyní mají starostové stejné peníze, ke kterým dostávají bonusy podle toho, jak velkou obec vedou. Vznikají tak velké rozdíly, které u nejmenších a největších obcí činí až desetitisíce korun měsíčně.
„Finanční prostředky jsou generovány v rámci rozpočtu měst a obcí. Věc je v pravomoci obce a obec nese náklady, stejně jako kraje u jejich představitelů,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Norma stanovuje jako základ měsíční odměnu pro starosty obcí, v nichž žije do 300 obyvatel. Určuje ho jako 1,3násobek průměrné měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře za rok 2016, tedy 28 076 Kč.
Na základě koeficientů odměny postupně stoupají v závislosti na počtu obyvatel obcí, měst a krajů. Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) bude v roce 2018 vydělávat 120 447 Kč, tedy o 14 505 Kč víc než letos.
Někteří vydělávají téměř o polovinu více
Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) si ale pohorší. Vnitro upozornilo, že pro brněnské, ostravské a plzeňské zastupitele vznikla v současných tabulkách zvláštní kategorie v době, kdy města zajišťovala působnost okresních úřadů pro okresy na svém území.
„Od ledna 2003, po zrušení okresních úřadů, však mají stejnou působnost jako ostatní obce s rozšířenou působností. Jejich výjimečnost opadla, ale výrazně vyšší odměny členům zastupitelstev Brna, Ostravy a Plzně byly zatím ponechány,“uvedl resort.
Například členové rady v Brně nyní vydělávají o 46 procent víc než jejich kolegové v Olomouci, Liberci či v Ústí nad Labem, uvádí vnitro.
Hejtmani budou brát minimálně 109 497 Kč, polepší si průměrně zhruba o 15 800 korun. Nejvíc se zlepšení projeví u hejtmanů Libereckého a Karlovarského kraje, u kterých průměrně nárůst činí 19 600 Kč.
Místostarostové a náměstci primátorů a hejtmanů budou vydělávat zhruba 88 procent odměny svých šéfů. U členů rad jde zhruba o 80 procent. Částky postupně klesají až po členy zastupitelstev bez dalších funkcí, kteří by měli vydělávat tři procenta měsíční odměny starosty či primátora, v případě krajů pět procent odměny hejtmana.
(pel)