Motoristé ve Francii se vzbouřili proti politice vlády prezidenta Macrona a plánovanému zdražování pohonných hmot. Masové protivládní protesty „žlutých vest“ ani po 4 dnech nekončí. Macronova vláda však zatím nehodlá od zdražení benzínu a nafty ustoupit.
Vláda chce zvýšit od ledna daň z nafty o 6,5 centu za litr a benzinu o 2,9 centu za litr. Cílem daňových patření je podpořit ekologičtější způsoby dopravy a naplnit státní kasu. Ve Francii od loňska stoupla cena benzínu o 15 procent.
Protestů proti zdražování paliv se účastní především motoristé. Masově se zapojil i venkov, protože na vesnicích je auto často jediným způsobem dopravy.
Petici za snížení cen paliv podepsalo již více než 900 tisíc lidí. Demonstrace proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot, se v sobotu zúčastnilo téměř 290 000 lidí.
V pondělí se protestů zapojily desítky tisíc osob a masové akce pokračují i v úterý.
Místy mají protesty násilný charakter. Ve Virsaku zapálili demonstranti mýtnou bránu.
Kvůli blokádám se tvoří dlouhé kolony u Calais či v regionu Auvergne-Rhône-Alpes na jihovýchodě.
U Caen v Normandii policie protestující rozehnala pomocí slzného plynu a čtyři z nich zadržela. Kromě silnic na mnoha místech lidé blokují i sklady pohonných hmot.
Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner odsoudil posun charakteru protestních akcí k radikalizaci. Protesty se podle něho zvrhly.
Od soboty si podle něj akce žlutých vest vyžádaly jednu oběť na životě a 528 zraněných, z toho 17 vážně. Mezi zraněnými je 92 policistů a četníků.
Blokády na silnicích kvůli plánovanému zvýšení cen pohonných hmot se z Francie přelily i do Belgie. Lidé ve žlutých reflexních vestách načas zastavili provoz na dálnicí E19 mezi Monsem a Bruselem.
Demonstranti zastavili obousměrně i provoz na silnici N54 v Erquelinnes směrem k hranicím s Francií.
Ze skladu paliv ProxiFuel ve Wierde mohou vyjíždět jen cisterny s topným olejem. Protesty se konají i u dalších skladů paliv a komplikují dopravu. (sfr)