Migranti z Hondurasu se dostali přes hranici mezi Guatemalou a Mexikem. Míří do Spojených států, jejichž prezident Trump označil migranty za zločince. Již dříve Trump vyzval hraniční policii a armádu, aby migrantům zabránily proniknout přes mexickou hranici do USA, protože karavana ohrožuje bezpečnost země.
I přes prezidentovy pohrůžky karavana migrantů pokračuje v pochodu dál na sever.
„Bohužel to vypadá, že mexická policie ani armáda nejsou schopny migranty mířící k jižní hranici Spojených států amerických zastavit. Přimíchali se do ní zločinci a neznámí lidé původem z Blízkého východu,“ napsal Trump.
Nynější karavana vyrazila před 10 dnay z města San Pedro Sula na severu Hondurasu a původně čítala asi 1 300 lidí. Postupně se k ní připojili další lidé, kteří utíkají před vysokou kriminalitou a chudobou.
Když skupina dorazila o víkendu na guatemalsko-mexickou hranici, čítala asi pět tisíc běženců.
Necelá tisícovka z nich přistoupila na „plán bezpečného návratu domů“, na němž se v sobotu dohodli prezidenti Hondurasu a Guatemaly. Podle mexických úřadů požádalo o víkendu 640 lidí z karavany o azyl na hranicích s Guatemalou.
Karavana migrantů v pondělí zamířila na sever z města Tapachula na hranicích s Guatemalou, kde přenocovala po vstupu na mexické území.
Mexické úřady jim v překročení hranice země nezabránily a zvolený mexický prezident Manuel López Obrador v neděli jako řešení tohoto dlouhodobého problému navrhl, aby USA, Kanada a Mexiko ekonomicky pomohly chudým zemím Střední Ameriky.
Takzvané karavany migrantů pořádají nevládní organizace už řadu let. Cílem hromadné cesty lidí z chudých zemi Střední Ameriky je vyhnout se ve skupině nebezpečí, která hrozí při takové cestě jednotlivcům, a také hromadně upozornit na humanitární krizi ve Střední Americe.
Migrační krizi přijel do Mexika řešit i americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Mluvčí mexické vlády posléze uvedl, že Spojené státy nabídly Mexiku 20 milionů dolarů (asi 450 milionů korun) na zadržení a repatriaci této skupiny běženců.
„Nevzali jsme ani cent, prezident Enrique Peňa Nieto Pompeovi zopakoval, že budeme ve své migrační politice svrchovaní,“ oznámil mexický vládní mluvčí.
Spojené státy americké podle prezidenta „významně sníží“ objem finanční pomoci Guatemale, Hondurasu a Salvadoru, protože právě tyto země nejsou schopny zabránit migraci svých obyvatel do USA.
Karavany migrantů ve Střední Americe se většinou obešly bez větší publicity až do letošního dubna, kdy podobnou skupinu označil Trump za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy a na hranici s Mexikem poslal národní gardu.
K americko-mexickým hranicím tehdy z jihu dorazilo několik stovek migrantů, ač původně jich z jihu Mexika u hranic s Guatemalou vyrazilo asi 1 500. Většina z nich byli Hondurasané. (sfr)