Více než třetina rodin v Česku nemá dostatek prostředků na zaplacení některé z energií. Téměř tři pětiny domácností sice mají přesný přehled o tom, kolik platí za spotřebu energií, tepla a vody. Více než třetina má však alespoň u jedné z energií problém se zaplacením. Každý devátý oslovený ve výzkumu společnosti CVVM své náklady na energie vůbec nezná.
Přehled o finančních nákladech na spotřebu energií, tepla a vody ve své domácnosti má zhruba devět z deseti oslovených (89 procent), přičemž 56 procent ví dosti přesně, kolik platí a třetina to ví alespoň přibližně.
Alespoň u jedné ze čtyř sledovaných položek (spotřeba elektřiny, vody, zemního plynu a tuhých paliv) má problémy s úhradou nákladů každá třetí domácnost (36 procent).
Elektřina není problém
Zástupci českých domácností shodně ve 26 procentech případů zmiňovali těžkosti s placením nákladů za spotřebu elektřiny a vody. Naopak, účty za elektřinu či za vodu se velmi snadno daří platit pětině domácností.
Úhrada nákladů za spotřebu plynu a tuhá paliva se již netýká všech oslovených domácností (v případě plynu se jednalo čtvrtinu oslovených, tuhá paliva nevyužívají dokonce tři pětiny).
Podíl těch, kdo hradí náklady na spotřebu zemního plynu či tuhých paliv obtížně, se rovněž pohybuje okolo jedné čtvrtiny (24 procent u zemního plynu, 26 procent u tuhých paliv).
Potíže s placením nákladů mnohem častěji uváděli lidé z nižších příjmových skupin či žijící v domácnostech s horší životní úrovní. Mezi těmi, kdo životní úroveň své domácnosti hodnotili jako dobrou, jen o málo více než pětina (22 procent) uvedla obtíže v některé z položek, mezi dotázanými se špatnou životní úrovní to byly téměř tři čtvrtiny (72 procent).
Výrazně vyšší úroveň problémů vykazují jednočlenné domácnosti (obtíže alespoň u jedné položky uvedlo 55 procent dotázaných z jednočlenných domácností), zvláště domácnosti ovdovělých či rozvedených respondentů.
Pomáhají úsporné žárovky
Z průzkumu vyplynulo, že naprostá většina lidí (90 procent) v posledních pěti letech investovala do některé z technologií pro hospodárnější nakládání s energiemi, teplem či vodou.
Nejčastěji přitom Češi zmiňovali úsporné žárovky, které koupily čtyři pětiny z nich.
Více než polovina si pořídila energeticky úsporná okna, regulátor teploty v místnosti (termostat) koupila téměř polovina oslovených.
Více než dvě pětiny lidí pak shodně investovaly do tepelného těsnění a izolace vnitřních prostor a také do zateplení vnější fasády.
Tři pětiny Čechů se nad spotřebou energií zamýšlejí už při nákupu spotřebičů, řídí se totiž jejich zařazením do úsporné energetické třídy. (sfr)