Spojené státy za válku v Iráku utratily už téměř dva bilióny dolarů (zhruba 45 bilionů korun). Války, které Spojené státy vedly po 11. září 2001 stály USA už 6,4 bilionu (146 bilionů korun). Uvedla to profesorka Neta C. Crawfordová na vojenském serveru Defence One.
Podle Crawfordové si válka s terorismem a konflikty, které vedou Spojené státy od 11. září 2001, vyžádala 6,4 bilionu dolarů.
Největší výdaje jdou na operace vedené v zámoří, za které ministerstvo obrany zaplatilo 1,959 bilionu.
Zajištění bezpečnosti USA v této souvislosti přišlo 1,054 bilionu dolarů.
Péče o válečné veterány vyšla na 437 miliard.
Na válku v Iráku šlo 1,992 bilionu dolarů. Tuto sumu tvoří nejen výdaje ministerstva obrany na samotný konflikt, ale také peníze, které na rekonstrukci Iráku vydalo ministerstvo zahraničí a náklady na veterány.
Od roku 2001, kdy podnikla Al-Káida útoky unesenými letadly na New York a Washington, se základní rozpočet Pentagonu zvýšil o výdaje oproti mírovým kvůli válkám a zajištění bezpečnosti zemi v celkové výši 803 miliard, přičemž 382 miliard z nich byly vydány v souvislosti s operacemi v Iráku.
Náklady na zdravotní péči vojáků nasazených v Iráku a v Sýrii a kompenzace za invaliditu činí asi 199 miliard.
Celkově si tyto náklady vyžádaly od 11. září u všech nasazených vojáků v konfliktech v zahraničí 437 miliard.
Náklady na válku v Iráku nejsou konečné. Americký Kongres v prosinci 2019 schválil ve vojenském rozpočtu v celkové výši 738 miliard dolarů uvolnění 71 miliard dolarů na konflikty v zámoří.
Ani v Afghánistánu ani v Iráku se konflikty nepodařilo úspěšně ukončit. V Afghánistánu ovládá radikální hnutí Tálibán největší oblasti od roku 2001 a v zemi působí i Islámský stát. (sfr)