ÚOHS zakázal firmě ČEZ uzavřít smlouvu s KHNP na nové jaderné reaktory v Dukovanech.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prozatím zakázal společnosti ČEZ uzavřít smlouvu na stavbu jaderných reaktorů v Dukovanech s korejskou firmou KHNP. Předběžná opatření vydal na základě návrhů dvou neúspěšných uchazečů v tendru, francouzské společnosti EDF a americké Westinghouse. 

O rozhodnutí ÚOHS informovala Česká televize a potvrdila jej společnost ČEZ.

ČEZ tak nyní nemůže s KHNP smlouvu podepsat, dokud ve věci nepadne pravomocné rozhodnutí.

Pokud by smlouva byla již podepsána, úřad by nemohl v případě porušení soutěžních pravidel účinně zasáhnout, mohl by pouze zpětně uložit pokutu. Proto v podobných případech vydává předběžná opatření, která podpis smlouvy odloží.

ČEZ věří, že ÚOHS během následujících pěti měsíců rozhodne a smlouvu bude moct s preferovaným uchazečem uzavřít do 31. března 2025, jak bylo původně v plánu. S tím, že firma pokračuje v jednáních ohledně smlouvy s KHNP.

Nadále počítá s tím, že by smlouva s KHNP měla být podepsána do konce března příštího roku.

Westinghouse námitku u ÚHOS směřoval především k porušení zákona o zadávání veřejných zakázek na základě tzv. bezpečnostní výjimky.

Neúspěšní uchazeči začali tendr napadat až ve chvíli, kdy si stát vybral jiného dodavatele.

Ministerstvo průmyslu ČR k tomu uvedlo, že stát není vlastníkem projektu ani účastníkem řízení, proto mu nepřísluší komentovat jakákoliv řízení týkající se tendru.

Společnosti EDF a Westinghouse napadly tendr u ÚOHS na konci srpna. EDF podle ÚOHS nesouhlasila především s rozhodnutím o výběru preferovaného dodavatele a požadovala, aby úřad konstatoval porušení zadávacích podmínek.

První ze dvou nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Jeden reaktor by měl údajně stát zhruba 200 miliard Kč.

ČEZ věří, že antimonopolní úřad během následujících pěti měsíců rozhodne a smlouvu bude moct s korejskou firmou KHNP uzavřít do 31. března 2025, jak bylo původně v plánu.


PLNÝ TEXT

Vyjádření skupiny ČEZ k předběžnému opatření ÚOHS

Společnost EDU II bere na vědomí postup Úřadu ve správním řízení a uvědomuje si, že vzhledem ke komplexnosti posuzované věci může Úřad potřebovat více času než zákonem předpokládaných 60 dnů. V takových případech je obvyklé, že Úřad přistupuje k vydání předběžného opatření – jen v minulém roce tak ostatně učinil ve více než 120 případech.

Společnost EDU II je přesvědčena, že v rámci výběru preferovaného dodavatele postupovala od první chvíle v souladu s platnými zákony a první prováděcí smlouvou uzavřenou mezi Českou republikou (zastoupenou Ministerstvem průmyslu a obchodu), ČEZ, a. s., a EDU II.

Právě zmíněná smlouva, která zajišťuje státu mimo jiné přístup ke kompletní dokumentaci, možnost vznášet připomínky, případně i odmítnout určitého dodavatele, je důvodem pro aplikaci bezpečnostní výjimky a tedy postup mimo zadávací řízení. 

V současnosti vede společnost EDU II jednání s preferovaným dodavatelem, kterým je korejská společnost KHNP, o podobě finální smlouvy. Ta má být podle platného harmonogramu připravena k podpisu do 31. 3. 2025. Lze očekávat, že do té doby bude ÚOHS schopen v řízení rozhodnout, tak aby podpis smlouvy s preferovaným dodavatelem nebyl opožděn.

Řízení se vede na návrh neúspěšných uchazečů, kteří si byli podmínek tendru vědomi, přijali je a podali v souladu s nimi své nabídky. Teprve poté, co při výběru dodavatele neuspěli, rozhodli se napadnout celý tendr od počátku. (sfr)