Donald Trump se v Bílém domě setkal s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. S americkým prezidentem se Juncker dohodl, že obě země budou usilovat o nulová cla na průmyslové zboží vyjma automobilů. EU bude také dovážet více sóji a zkapalněného plynu.
Evropská unie podle Trumpa začne ze Spojených států nakupovat „hodně sóji“ a dovážet bude také více amerického zkapalněného plynu.
Juncker setkání označil za konstruktivní a uvedl, že se obě strany dohodly, že během nadcházejících jednání nebudou zavádět nová cla.
„Setkali jsme se tu v Bílém domě, abychom zahájili novou fázi ve vztazích mezi Spojenými státy a Evropskou unií, fázi blízkého přátelství, silných obchodních vztahů, ze kterých budou těžit obě strany,“ uvedl Trump.
Dodal, že pokud se USA a EU spojí, mohou učinit svět lepším a bezpečnějším. Před časem přitom americký prezident označil EU za jednoho z mnoha nepřátel, které Spojené státy mají.
„Především jsme se dnes dohodli, že budeme společně usilovat o nulová cla, nulové necelní bariéry a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů,“ řekl Trump po setkání s Junckerem v Bílém domě.
Evropská unie podle Trumpa začne „téměř okamžitě“ nakupovat mnoho sóji od amerických zemědělců.
„Evropská unie chce ze Spojených států dovážet více zkapalněného zemního plynu,“ uvedl dále prezident s tím, že EU bude z USA plyn nakupovat „masivně“.
Juncker potvrdil, že v Evropě vznikne více terminálů sloužících k dovozu zkapalněného zemního plynu z USA a že EU bude dovážet více americké sóji.
„Dokud jednáme – vyjma případu, že by jedna ze stran jednání zastavila – zdržíme se uvalování dalších cel a přehodnotíme existující cla na ocel a hliník,“ řekl také předseda Evropské komise.
„Bylo to dobré a konstruktivní setkání,“ zakončil Juncker.
Debata Junckera s Trumpem se soustředila na obchodní spor vyvolaný celním zatížením evropského zboží, který hrozil vyústit v transatlantickou celní a obchodní válku. Trump nejprve uvalil cla na evropský hliník a ocel, Brusel reagoval „odvetnými“ opatřeními, tedy cly na dovoz nejrůznějšího amerického zboží, včetně džínsů, potravin či motocyklů Harley-Davidson. Washington poté oznámil, že zvažuje, zda neuvalit vysoká cla na dovoz evropských automobilů. Evropská komise v reakci na to podle listu Financial Times připravovala soupis zboží, jehož by se mohlo týkat případné druhé kolo celních opatření. (jaz)