Trh s ropnými produkty na Českomoravské komoditní burze Kladno v roce 2024 dosáhl rekordního objemu téměř 6 milionů litrů.

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) bylo v roce 2024 uzavřeno 173 kontraktů na dodávku 5,81 milionu litrů pohonných hmot (PHM) v hodnotě 105 milionů korun. Bilance objemu obchodů vzrostla oproti minulému roku o 140 procent.

„Během dvou let provedla ČMKB několik inovací burzovního obchodního systému PHM. Více než zdvojnásobení objemu obchodování v loňském roce potvrdilo, že nastavení trhu PHM je pro účastníky obchodování velmi efektivní,“ uvedl ředitel úseku burzovních obchodů Tomáš Vlček.

Postup při zadání poptávky je jednoduchý, přehledný a administrativně nenáročný. Aukci lze uskutečnit hned druhý den po zadání poptávky a dodávka PHM je v případě spotových obchodů realizována do 24 hodin po uzavření kontraktu.

Velkou výhodou je rovněž zcela automatické generování smlouvy (závěrkového listu), kterou obě strany kontraktu obdrží bezprostředně po jeho uzavření.

„V letošním roce chceme tento efektivní způsob obchodování PHM nabídnout dalším zájemcům. Kromě dopravních firem je tento trh atraktivní zejména pro správy a údržby komunikací nebo technické služby,“ doplnil Vlček.

Na začátku ledna se motorová nafta obchodovala za 17,76 Kč/litr, ale následoval cenový růst až na dubnovou hodnotu 21 korun za litr. Poté cena poklesla na úroveň 16,65 korun v polovině června, ale v závěru pololetí se průměrná týdenní cena vyšplhala na roční maximum 21,15 korun za litr paliva.

V druhé polovině roku cena postupně klesala, a to až na roční minimum 14,94 Kč/litr v polovině září. V prosinci se litr motorové nafty na ČMKB obchodoval za 16,97 korun.

„Při rozhodování o využití burzovního trhu PHM hrají klíčovou úlohu výhody, které tento způsob nákupu nafty nebo benzínu odběratelům přináší. Zejména je to cesta k dosažení stabilně nejlepší ceny na trhu, možnost volby typu dodávky a termínu závozu a jednoduchost uzavření burzovního obchodu.“

„Všichni distributoři PHM na ČMKB procházejí důkladným procesem kontroly, eliminujícím riziko nedodržení podmínek uzavřeného burzovního obchodu. Kvalita dodávek je v souladu s normami ČSN a je dokladována jakostním listem z rafinerie ke každé dodávce PHM,“ uzavřel Vlček.

Burzovní trh je určen pro odběratele nakupující pohonné hmoty do vlastních úložišť. Cena v burzovním obchodu je cenou komodity včetně přepravy a přečerpání přes měřící zařízení do nádrže odběratele. Za 5 let fungování elektronického burzovního trhu bylo na ČMKB uzavřeno 685 kontraktů na dodávku 15 milionu litrů pohonných hmot ve finančním objemu 262 milionů korun.

Typickými odběrateli jsou dopravní podniky, krajské správy a údržby silnic, městské technické služby nebo zemědělské a lesnické podniky. Odběratelé dosud preferovali jednorázové obchody (závozy) realizované na spotovém trhu v korunách za litr, v roce 2024 ale převážil objem kontraktace ve formě dlouhodobých (například ročních) smluv podle cenového vzorce.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Obchodování s energiemi organizuje ČMKB v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice, obchodování s dřívím organizuje od roku 2005 a trh s pohonnými hmotami od roku 2019. (sfr)