Statisíce Katalánců zaplnily ulice Barcelony a vyrazily protestovat proti brutalitě španělské policie během referenda o nezávislosti na Španělsku. „Pryč s okupačními silami” a „Ulice jsou pořád naše”, skandovaly davy. Policie vyslaná v neděli centrální vládou násilím včetně střelby do voličů znemožňovala Kataláncům hlasovat v demokratickém referendu o nezávislosti. Zraněno bylo více než 840 lidí.
„Lidé jsou naštvaní, velmi naštvaní,“ řekl Josep Llavina, který přijel demonstrovat před budovu španělské policie. Tam se sešlo několik tisíc lidí.
Největší protestní akce se dnes konají v Barceloně u budov španělské policie a Lidové strany premiéra Mariana Rajoye. Lidé se shromáždili také na místech, kde v neděli došlo k nejtvrdším střetům stoupenců samostatnosti s policií.
Stávku i demonstrace svolaly desítky politických a odborářských sdružení na protest proti federální policii, která v den referenda zranila téměř 900 osob a použila zakázané gumové projektily.
https://youtu.be/APsHNIrS7-s
V Barceloně navíc kvůli stávce nejezdí většina autobusů a metro jen ve špičkách. Doprava je ještě zkomplikována právě demonstracemi. Zablokováno je kolem 50 ulic.
Zavřené jsou i školy a univerzity. Zdravotnická zařízení poskytují jen urgentní pomoc, zavřeny jsou památky včetně chrámu La Sagrada Família.
Zavřen je také přístav, přístavní dělníci demonstrují před sídlem španělské vládní Lidové strany, zatímco hasiči protestují před budovou vnitra.
Barcelonského letiště El Prat se generální stávka nedotkla, pracují zde i taxikáři. Největší španělská odborářská sdružení UGT a CCOO stávku nepodpořila, takže velké továrny pracují.
Referenda o odtržení Katalánska od Španělska se zúčastnilo okolo 2,26 milionů voličů. Přibližně 90 procent lidí hlasovalo pro nezávislost regionu.
Katalánské vedení tvrdí, že má mandát vyhlásit osamostatnění a také tak učiní. Madrid naopak opakuje, že referendum bylo protiústavní a jeho výsledek nemá žádný vliv.
(pel)