Ministerstvo zemědělství zakázalo vlastníkům lesů v ČR těžbu dřeva. Podle vlastníků lesů však stát opatření měla přijít daleko dříve.

Ministerstvo zemědělství dočasně zakázalo majitelům lesa v Česku těžbu smrkového a borového dřeva. Nejdříve je prý nutné zpracovat dřevo napadené kůrovcem a z větrných kalamit. Podle vlastníků lesů však nařízení přišlo pozdě.

Dřevo z kalamit a dřevo napadené kůrovcem by mělo být zpracováno do konce března 2018.

„Jde o termíny, o kterých se předpokládá, že jsou dostatečné ke zpracování rozhodujícího objemu nynější kalamity,“ uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Nařízení se vztahuje na těžbu smrků a borovic. Výjimku z něj mají lesy na území národních parků a jejich ochranných pásem.

Zákaz těžby je navržen do konce roku. Za porušení státního nařízení mohou dostat vlastníci lesa pokutu do jednoho milionu korun.

Omezení těžby by mělo vést také k rychlejšímu zpracování dřeva, které je již vytěženo a leží na odvozních místech nebo na skladech pil. Urychlené pilařské zpracování kůrovcem napadeného dříví podle ministerstva podstatně přispívá k omezení šíření škůdce.

Opatření přišla pozdě

Podle vlastníků lesů však stát při zákazu těžby zdravých borovic a smrků nejedná dostatečně razantně a komplexně. Na rozšíření kůrovce podle předsedy Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR Františka Kučery nese vinu i správa státních lesů. Lesy ČR hospodaří na téměř polovině českých lesních pozemků.

Vypisuje dlouhodobé tendry na těžbu dřeva na pozemcích ve vlastnictví Lesů ČR. Nedokáže potom přinutit těžařské společnosti, aby dostatečně rychle kůrovcové dřevo odstraňovaly, domnívá se.

„Považujeme to za velice problematické, opatření měla přijít daleko dřív. Je to chytání kočky za ocas,“ uvedl.

Kůrovec podle něj nemá na podzim už tendenci ke množení, je jen zavrtaný ve stromech.

„Kroky měly přijít začátkem léta nebo v jarních měsících, aby kalamita byla potlačena,“ dodal.

Kůrovcovou kalamitou je nejvíce postižena severní Morava a Slezsko, kde byly loni dvě třetiny republikové kůrovcové těžby. Situaci pak ještě zhoršila nedávná větrná kalamita.

Podle údajů ministerstva ze začátku září se zatím eviduje zhruba 1,1 milionu metrů krychlových kalamitního dříví, hlavně smrku.

(pel)