Česká republika a ČEZ uzavřely bezpečnostní smlouvu pro rozvoj malých a středních jaderných modulárních reaktorů (SMR). Poté, co vláda rozhodla o preferovaném dodavateli výstavby dvou nových jaderných bloků v lokalitě Jaderné elektrárny Dukovany, činí nyní další krok pro zajištění dostatku elektřiny za přijatelné ceny pro budoucí generace, uvedl ČEZ.
Bezpečnostní smlouva, kterou schválila vláda, umožní zajištění bezpečnostních zájmů státu v rámci výběru budoucího partnera pro vývoj a výstavbu modulárních reaktorů v ČR. Jde podle nízkouhlíkového zákona o nezbytný dokument, který předchází samotnému výběru dodavatele.
„Naše úsilí rozvíjet jadernou energetiku v České republice se neomezuje pouze na úspěšný tendr na nové bloky v Dukovanech a přípravu nových zdrojů pro lokalitu Temelín. Malé a střední reaktory mohou být nedílnou součástí budoucího energetického mixu Česka. Zajišťovat mohou občanům a firmám nejen elektřinu, ale také teplo, takže mohou nahradit dosluhující uhelná zařízení,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
„Program výstavby SMR navíc znamená velkou příležitost pro českou ekonomiku – nabízí se výroba jaderných zařízení i podstatné zapojení do dodavatelského řetězce, podobně jako u velkých bloků. Smlouva, kterou jsme uzavřeli se společností ČEZ zaručí dodržení bezpečnostních zájmů státu při jejich rozvoji,“ dodal.
Tato smlouva garantuje, že budou zajištěny bezpečnostní zájmy státu podobně jako v případě výstavby velkých jaderných zdrojů. Jednou z povinností investora je poskytovat státu informace o výběru dodavatele SMR a umožnit státu zajištění bezpečnostních zájmů prostřednictvím tzv. bezpečnostního požadavku.
„Jádro představuje bezpečný, stabilní, spolehlivý a čistý zdroj energie. Malé a střední modulární reaktory mohou vhodně doplňovat ty velké tak, aby se podařilo zachovat energetickou bezpečnost a soběstačnost České republiky.“
„Předpokládáme, že nové jaderné zdroje včetně modulárních reaktorů budou významně zastoupeny také v dokončované aktualizaci Státní energetické koncepce, která dlouhodobě staví český energetický mix na kombinaci jádra a obnovitelných zdrojů,“ prohlásil předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
První modulární reaktor plánuje skupina ČEZ poblíž jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Vyrůst by měl ještě před spuštěním nového velkého českého jaderného bloku, se kterým plány počítají před rokem 2040. ČEZ při jeho přípravě úzce spolupracuje s Jihočeským krajem i dceřinou společností ÚJV Řež.
ČEZ prověřuje také další lokality, kde vzniknou v pořadí druhý a třetí SMR. Jde například o lokality elektráren v Dětmarovicích a Tušimicích, které nyní prochází celou řadou intenzivních průzkumných a monitorovacích prací, než bude definitivně jasné, zda jsou vhodné pro umístění jaderného zdroje.
Modulární reaktory je možné vyrábět sériově v továrnách a po jednotlivých blocích jich postupně víc soustředit na jednom místě. Při jejich přípravě dává smysl umístit je do lokalit současných uhelných zdrojů, kde mohou SMR produkovat nejen elektrickou energii, ale i teplo do centrálních soustav zásobování teplem, které nyní v těchto regionech zajišťují právě končící uhelné elektrárny.
Vláda České republiky také nedávno schválila plán Ministerstva průmyslu a obchodu, který zahrnuje využití a hospodářský přínos malých a středních modulárních reaktorů (SMR). Tento plán zahrnuje zařazení SMR do Státní energetické koncepce a Politiky územního rozvoje ČR.
Plán definuje možné investorské modely, perspektivní lokality pro výstavbu a doporučuje legislativní změny, které mají podpořit rychlou přípravu lokalit pro výstavbu SMR již v první polovině 30. let. Plán také zajišťuje státní podporu pro rozvoj jaderné energetiky na evropské úrovni, čímž se Česká republika stává jedním z lídrů v této oblasti.
Ministerstvo průmyslu a obchodu současně podniká konkrétní kroky, které umožní českým firmám zapojit se do globálních dodavatelských řetězců v oblasti SMR a podpoří strategické investice a inovace v českém jaderném průmyslu. (sfr)