Soudní řízení v Česku se v pandemickém roce 2020 prodloužila na v průměru 281 dní. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Soudní řízení v Česku se v pandemickém roce 2020 prodloužila na v průměru 281 dní. Počet nových soudních případů však během pandemie klesl. Největší pokles nastal v civilní i opatrovnické agendě. 

Uvádí se to ve výroční zprávě, kterou zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti.

Průměrná délka civilních řízení u okresních soudů se vloni zvýšila z 263 na 281 dní. Déle u okresních soudů trvala i trestní řízení, jejich délka se prodloužila z 195 dní na průměrně 201 dní.

Ze zprávy vyplynulo, že soudy v ČR se v loňském roce zabývaly výrazně nižším počtem případů méně závažné kriminality i civilních kauz. Naopak ukládaly stále vyšší peněžité tresty odsouzeným.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že při srovnání délky sporných civilních a obchodních věcí u soudů prvních stupňů zaujímá Česko šestou příčku z 27 států Evropské unie.

Podle ministerstva spravedlnosti měla pandemie covidu-19 vliv na to, že došlo k poklesu počtu nových soudních případů.

Největší pokles nastal v civilní i opatrovnické agendě. V trestních případech došlo k poklesu méně závažných trestných činů.

Soudy loni řešily celkem o 13 procent míň trestních kauz týkajících se méně závažné kriminality, o 5 procent méně civilních a o 18 procent méně opatrovnických případů.

Narostl však počet případů v oblasti elektronického platebního rozkazu, kdy soudy v roce 2020 obdržely o 16 procent případů více než v roce 2019, informovala ministryně spravedlnosti.

Benešová připustila, že soudnictví v ČR má nedostatky v oblasti on-line dostupnosti informací, například pokud jde o jejich dostupnost lidem se zrakovým či sluchovým postižením. (sfr)