Legendární motorový vůz M290.002, známý pod názvem Slovenská strela, se opět představí veřejnosti. Ta bude mít možnost prohlédnout si Slovenskou strelu v pátek 8. října na Hlavním nádraží v Praze na nástupišti č.1, odkud v 30. letech minulého století jezdívala do Bratislavy.
Následně pak strela absolvuje cestu do Lužné u Rakovníka, kde se představí na víkendovém setkání motorových vlaků. Akci pořádá Muzeum ČD v Lužné u Rakovníka.
Slavný motorový vůz Slovenská strela se poprvé od své renovace a květnového příjezdu do nového depozitáře v Kopřivnici představí širší veřejnosti.
K vidění bude v pátek 8. 10. 2021 před polednem na pražském Hlavním nádraží na nástupišti číslo 1. Toto místo je pro Slovenskou strelu symbolické, protože právě z prvního nástupiště strela dlouhá léta jezdívala z Prahy do Bratislavy.
„Slovenská strela je již od jara umístěna ve zbrusu novém depozitáři v Kopřivnici. Vzhledem k tomu, že nové muzeum nákladních automobilů Tatra, s nímž depozitář Slovenské strely sousedí, bude otevřeno v listopadu, přivítali jsme pozvání na jedinečné setkání motorových vozů v Lužné u Rakovníka. Těší nás, že strelu budeme moci znovu prezentovat široké veřejnosti a v neposlední řadě také fakt, že do Lužné u Rakovníka dojede po vlastní ose,“ uvedla Marie Jonasová, specialistka marketingu Tatra Trucks.
Na Hlavním nádraží v Praze si budou moci zájemci Slovenskou strelu prohlédnout od 11:00 do 12:30.
Poté se motorový vůz samostatně z Prahy přesune do Lužné u Rakovníka, kde bude v průběhu víkendu 9. – 10. října v areálu Muzea Českých drah jedním z hlavních lákadel setkání motorových vlaků pořádané tamním Muzeem Českých drah.
„Kromě Slovenské strely se návštěvníci mohou těšit na vozy, jako jsou Hurvínek, Komarek, Věžák, Modrý šíp nebo Stříbrný šíp,“ vyjmenoval Marek Plochý, ředitel Muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka, další historické vozy, které na jedinečné přehlídce nebudou scházet.
„V sobotu i v neděli vždy v 11:30 a v 14:30 se mohou návštěvníci těšit na prezentaci všech pojízdných motorových vozů na točně muzea i s odborným výkladem. Mezi Lužnou u Rakovníka a Krupou je pak naplánováno několik zvláštních jízd motorových vlaků,“ doplnil Plochý.
Na víkendové akci Muzea Českých drah budou přítomni i zástupci společnosti Tatra Trucks, která se významně podílela na renovaci Slovenské strely.
Návštěvníkům ukážou nákladní vozidlo Tatra Phoenix 8×8 a zájemcům poskytnou informace o automobilce a jejích produktech. K zakoupení budou na místě též upomínkové předměty Tatry Trucks.
V sobotu si návštěvníci prohlédnou také i historický autobus Tatra nebo hasičský vůz Tatra T 148. (tis)
O Slovenské strele
Motorový vlak Slovenská Strela byl vyroben v roce 1936 v kopřivnické Tatře pouze ve dvou kusech. Ve službách Československých státních drah nesly označení M 290.001 a M 290.002, přičemž druhý se dochoval dodnes. Tovární typové označení motorového vlaku je Tatra T 68 a do pravidelného provozu byl motorový vůz uveden 13. července 1936. S jednou zastávkou v Brně zvládla Slovenská strela přepravit své cestující nejprve za 4 hodiny a 51 minut a v roce 1938 se tato doba zkrátila na neuvěřitelné 4 hodiny a 18 minut. Tento čas byl pokořen až po dlouhých sedmdesáti letech vlakem typu SC Pendolino, který tehdy zvládl více než 400 km dlouhou trasu za 3 hodiny a 47 minut.