Sexuální menšiny začínají doslova ovládat svět. V londýnském metru přestanou oslovovat cestující tradičním spojením „dámy a pánové“. Nově bude hlášení adresované „všem“, aby se všichni cestující cítili dobře. V Anglii navíc proběhla první svatba muslimských gayů.
Tradiční oslovení „Ladies and gentlemen“ (Dámy a pánové) bude nahrazeno „Good morning, everyone“ (Dobré ráno, všem). Zprávu uvedl server iDnes.cz.
Snahou Londýna je, aby se všichni cestující cítili v londýnském metru vítáni.
„Přehodnotili jsme jazyk, který používáme v hlášeních i jinde, a zajistíme, aby byl napříště plně inkluzivní a odrážel rozmanitost Londýna,“ uvedl ředitel komunikace se zákzaníky příslušné vládní organizace Transport for London (TfL) Mark Evers.
Ke změně se dopravce odhodlal po opakovaném postesku aktivistů a členů LGBT komunity Stonewall, že současné oslovení „dámy a pánové“ je sice „zdvořilé“, ale „zastaralé“ a „včerejší“.
Metro v Londýně není první britskou institucí, jež činí kroky k přijetí genderově neutrálního jazyka. Kontroverzní kodex nabádající studenty k nepoužívání některých ustálených frází v minulosti přijala Metropolitní univerzita v Cardiffu.
V Anglii proběhla první muslimská gay svatba
V městečku Walsall nedaleko Birminghamu se uskutečnila historicky první muslimská gay svatba ve Velké Británii. Čtyřiadvacetiletý Jahed Choudhury si v tradičním oděvu vzal svého devatenáctiletého partnera Seana Rogana při malé ceremonii na místním úřadě.
Jejich cílem je ukázat, že i muslimové mohou být gayové a neměli by se bát o své sexuální orientaci mluvit. Pro většinu praktikujících muslimů je představa gay vztahu nepřijatelná – ostatně jako homosexualita sama o sobě.
Cesta k oltáři s milovaným mužem však nebyla jednoduchá. Sean Rogan totiž na svého nastávajícího Jaheda Choudhua narazil v parku na lavičce.
Nabídl mu pomoc, jelikož – pro něj tehdy neznámý – muž brečel. Jahed totiž celou střední školu trpěl šikanou a mešita, do níž chodil od dětství, mu ve chvíli, kdy se „provalilo“, že je gay, zakázala vstup.
„Lidé na mě plivali, nazývali mě prasetem a muslimové na mě křičeli harum, což je v mém jazyce velmi silná nadávka,“ zavzpomínal na okolnosti, které jej přivedly k naprostému zoufalství a dokonce jej donutily pokusit se z homosexuality léčit.
Jahedova rodina pochází z Bangladéše a vyznává tradiční islám. Není proto žádný div, že nikdo z mladíkovy rodiny se slavnostního obřadu nezúčastnil. Ani tak ale Jahed neztrácí víru a odhodlání.
„Chtěl bych ukázat celému světu, že lze byt muslim a gay,“ uvedl.
(pel)