Senátem prošlo obnovení ošetřovného, kompenzační bonus i příspěvek pro lidi v karanténě. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Senát schválil obnovení ošetřovného ve výši 80 procent redukovaného výdělku, na které budou mít nárok pečující při uzavření škol. Rodiče ho díky tomu mohou čerpat už zpětně od začátku listopadu. Prošel také kompenzační bonus a příspěvek pro lidi v karanténě.

Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

„Krizové ošetřovné a Izolačku podpořil Senát! Ošetřovné bude vyplacené ve výši 80 procent zpětně od 1. 11. a pomůže pečujícím o děti po celou dobu mimořádných opatření. Izolačka podpoří lidi v karanténě částkou až 370 korun denně na dobu nejvýše 14 dní. Zbývá jen podpis pana prezidenta,“ napsala ministryně práce v demisi Jana Maláčová (ČSSD) na Twitteru.

Krizové ošetřovné bude dosahovat 80 procent denního vyměřovacího základu, minimálně pak 400 korun na den, přičemž se bude vztahovat i na tzv. dohodáře, kteří se účastní nemocenského pojištění.

Čerpat ho mohou i další blízcí příbuzní, tedy například prarodiče.

„Některé školy nebo třídy se, bohužel, musejí v těchto týdnech kvůli koronaviru zavírat. Rodiče musejí řešit, jak se o děti postarat. Krizové ošetřovné jim v tom pomůže alespoň finančně. Z jejich příjmů jim zůstane zachovaná výrazně větší část, než by tomu bylo u běžného ošetřovného. V našem návrhu jsme vycházeli z toho, co se už v době pandemie osvědčilo,“ vysvětlila Maláčová.

Senát rovněž schválil návrh MPSV na vyplácení mimořádného příspěvku, pro který se vžil název Izolačka.

Lidé, kteří jsou v karanténě nebo izolaci kvůli infekčnímu onemocnění, dostanou zpětně od 30. listopadu 2021 až 370 korun za den jako náhradu mzdy. Zaměstnanci se tedy už nemusí bát ztráty příjmů, pokud zůstanou doma.

Izolačka je jedním z nástrojů připravených naším ministerstvem, který se v době pandemie osvědčil. Naším cílem je hlavně chránit zdraví lidí, aby se nemuseli v případě karantény nebo izolace obávat, že jim nezbude na složenky. Izolačka těm, co berou méně než 35 tisíc hrubého, plně pokryje ztrátu, ostatním pomůže nahradit příjmy z velké části,“ řekla Maláčová.

Na příspěvek budou mít nárok  tzv. dohodáři, pokud přispívají do systému nemocenského pojištění (při příjmu nad 3 500 korun z dohody o pracovní činnosti, resp. nad 10 000 korun u dohody o provedení práce).

Prošel i zákon o kompenzačním bonusu. Ten zavádí dvě nová bonusová období od 22. listopadu 2021 do 31. ledna 2022. Živnostníci a podnikatelé s poklesem tržeb nejméně o 30 procent budou moci znovu žádat až o 1 000 korun denně.

„Změnou oproti původnímu kompenzačnímu bonusu je snížení požadovaného propadu tržeb z 50 na 30 procent, a to majoritně v důsledku negativního vlivu aktuálních vládních restrikcí, což zhruba odpovídá očekávanému úbytku neočkované klientely,“ uvedla ministryně financí v demisi Alena Schillerová (ANO).

Nárok na kompenzační bonus bude testován na propadu příjmů odpovídajících tržbám o nejméně 30 procent, a to ve srovnávaném období oproti průměrné měsíční výši příjmů ve srovnávacím období.

Srovnávaným obdobím je kalendářní měsíc bonusového období tedy prosinec 2021, resp. leden 2022. Srovnávacím obdobím jsou poté libovolné tři po sobě jdoucí kalendářní měsíce v rozhodném období od června do října 2021.

Výjimkou jsou sezónní podnikatelé, kteří přes léto svou činnost provozovat nemohou, jejichž srovnávacím obdobím je poslední zimní období před vypuknutím pandemie.

Všechny normy nyní dostane k podpisu prezident. (pel)