Rusko se obává, že by přijetí Gruzie do NATO rozpoutalo strašlivý konflikt. Prohlásil to ruský premiér Dmitrij Medveděv v návaznosti na řeč prezidenta Gruzie Giorgiho Margvelašviliho, který obvinil Rusko z okupace gruzínských území, tedy separatistických provincií Abcházie a Jižní Osetie.
„To (přijetí Gruzie do NATO i bez Abcházie a Jižní Osetie) by mohlo vést k potenciálnímu konfliktu, nade vší pochybnost, protože pro nás Abcházie a Jižní Osetie jsou samostatné státy, s nimiž máme přátelské vztahy, jakož i státy, v nichž jsou naše vojenské základny. Pokud na ně jiná země hledí jako na své území, chápeme, že to může vést k velice vážným následkům,“ řekl Medveděv při příležitosti desátého výročí krátké války s Gruzií o odštěpeneckou provincii Jižní Osetie
„Doufám, že vedení NATO přece jen pochopí, že nemá v tomto směru nic podnikat,“ uvedl ruský premiér pro list Kommersant s tím, že Rusko chápe rozšiřování aliance jako své „absolutní ohrožení“.
Snaha přijmout Gruzii do NATO je podle Medveděva „naprosto neodpovědná“ a jde o „ohrožení míru“, protože Gruzie hledí na „jistá území, z ruského hlediska státy, jako na své“.
Přijetí země s nevyřešenými územními spory do aliance by mohlo „vyprovokovat strašlivý konflikt“, a tak nedokáže pochopit, k čemu by to bylo dobré. Zrovna tak by se prý do NATO dalo přijmout Kosovo, anebo mezinárodně neuznaná Severokyperská turecká republika.
„Státy NATO, ať říkají naši kolegové z aliance cokoliv, stejně hledí na Rusko jako na potenciálního protivníka,“ míní ruský premiér.
„A když se prstenec okolo naší země začíná svírat a množství zemí v NATO se stále zvětšuje a zvětšuje, nemůže nás to neznepokojovat. Protože v tomto případě jde nejen o strategické jaderné síly, ale i o taktické jaderné zbraně, které při přiblížení k ruským hranicím dostávají strategické kvality, jakož i o nejaderné prostředky, které v současnosti jsou vzhledem k vysoké přesnosti s to způsobit ohromné škody,“ vysvětlil šéf vlády.
Jižní Osetie se od Gruzie s ruskou pomocí odtrhla na počátku 90. let. Prezident Gruzie Margvelašvili při přijetí místopředsedy ukrajinské vlády a ministrů zahraničí Litvy, Lotyšska a Polska prohlásil, že okupace začala nikoli v srpnu 2008, ale mnohem dříve, v letech 1991 a 1992, kdy „Rusko za pomoci hybridní války odtrhlo od ústřední vlády Gruzie dva její regiony“.
„Nesmíme se bát nazývat věci pravými jmény. To, co dělalo a dělá Rusko proti svrchovanému státu, je válka mezi Ruskem a Gruzií, je to agrese, je to okupace a je to popření všech mezinárodních norem,“ citovala gruzínského prezidenta agentura Interfax. (jaz)