Do Řecka se z Turecka snažilo dostat zhruba 500 migrantů. Řecká policie musela použít slzný plyn a vodní dělo, aby odrazila stovky uprchlíků seskupených na turecké straně, kteří se pokusili rozbít hraniční plot a vstoupit do Řecka. Podle evropských médií uprchlíkům pomáhá turecká policie, která zase použila slzný plyn proti řeckým policistům.
Řecká policie uvedla, že turecké úřady také vypalovaly slzný plyn na řecké síly a migranti později zapálili ohně na turecké straně plotu.
Ke střetům došlo ve středu večer u hraničního přechodu Kastanie.
Odhaduje se, že na řecko-turecké hranici se stále nachází 2 000 migrantů, kteří doufají, že se dostanou do Evropy.
Turecko minulý měsíc oznámilo, že pro migranty otevírá své hranice s Evropskou unií. Ankara tím přestala plnit dohodu z roku 2016, kdy za příslib finanční pomoci s řešením situace milionů uprchlíků na svém území slíbila přispět k zastavení migrační vlny do Evropy.
Do Řecka se proto snaží proniknout tisíce lidí z Turecka. Řecká vláda vyslala na hranici policisty i vojáky a snaží se zastavit migranty i s použitím násilí.
Přistěhovalecké tábory na řeckých ostrovech byly z důvodu obav ze šíření koronaviru uzavřeny po dobu nejméně 4 týdnů.
Migranti na ostrově Lesbos, Samos, Chios, Leros a Kos budou mít povoleno navštívit okolní města jen v malých skupinách a na omezenou dobu.
V žádném z řeckých táborů doposud nebyl hlášen žádný případ nákazy.
To se však nedá říci o Německu, kde se koronavirem nakazilo už 13 migrantů žijících v ubytovnách na šesti různých místech. U 31 dalších běženců je pak podezření, že se mohli také nakazit.
Uprchlíkům žádajícím o azyl se však nelíbí, že musí dodržovat karanténu, a tak se vzbouřili. (pel)
Turecký obrněnec, který zaplatila EU, chtěl strhnout migrantům hraniční plot do Evropy