Ray Service, vedoucí český výrobce kabelových svazků a elektronických systémů pro letecký průmysl a speciální pozemní techniku ze Starého Města u Uherského Hradiště, zaměstnává ve výrobě 90 procent žen. Hlavním důvodem je, že mají technický „chochmes“. Toto slovo hebrejského původu označuje v místním nářečí rozum, vtip, přeneseně i technickou zdatnost.
Rozhodující role žen ve výrobě komplikovaných a precizních součástek pro přední světové firmy vyrábějící pozemní systémy či dopravní letadla popírá tradiční klišé, že technika je hlavně mužskou doménou.
„Naše zaměstnankyně musí mít manuální zručnost, schopnost číst komplikované technické výkresy a schémata a zároveň rozumět, jaká je funkce jimi vyráběného zařízení v rámci koncového, vysoce komplexního produktu,“ vysvětlil Jakub Gabriel, výkonný ředitel a spolumajitel společnosti v jedné osobě.
I když je situace na trhu práce napjatá, Ray Service zatím nemá s náborem nových zaměstnankyň a zaměstnanců problémy.
„Jsme výběrová firma a zatím si můžeme mezi uchazeči vybírat,“ dodal výkonný ředitel firmy, jejíž výrobky jsou součástí pozemních systémů společností General Dynamics European Land Systems, Rheinmetall Defence, Krauss Maffei Wegmann a BAE Systems, či letounů Boeing a Airbus.
Ray Service dává důraz na skutečné schopnosti, nikoliv na formální vzdělání a tituly. Zaměstnanci se i na úrovni výroby neustále vzdělávají, důkladné zapracování nováčka trvá zhruba půl roku až jeden rok. Mzda se z velké části odvíjí od produktivity zaměstnance, která je díky integraci řešení Průmysl 4.0. detailně monitorována a analyzována.
Ženy v Ray Service působí na všech úrovních.
„Máme deset předaček výrobních týmů a nad nimi tři výrobní dispečerky. Na úrovni managementu pracují finanční ředitelka a personální ředitelka, ve středním managementu mají nezastupitelnou roli vedoucí pracovních týmů nákupu a prodeje, rovněž v ženském zastoupení,“ popsal Jakub Gabriel.
Celkem v Ray Service pracuje 247 zaměstnanců, z toho je 168 žen, tedy 68 procent. V samotné výrobě je pak poměr o mnoho vyšší, ženy zde představují 90 procent personálu.
Za úspěchem Ray Service stojí i vysoká manuální zručnost, která je pro ženy v regionu typická. Pro výrobu unikátních součástek v malých sériích je perfektní průpravou pletení, háčkování či aranžování kytic. Operace jsou natolik precizní, že je nelze řešit robotizací. Příkladem produktů, který ženy vyrobí samostatně celý, jsou centrální rozvodné skříně, které slouží pro řízení klíčových systémů kolových či pásových vozidel. Do prázdného boxu pracovnice integrují nejprve konektory a kabeláž následně i klíčové prvky jako desky plošných spojů a řídící jednotky.
Ženy v Ray Service mají jistotu dlouhodobého a dobře placeného zaměstnání. Důležitou součástí personální politiky je i péče o zdraví. Zaměstnavatel dlouhodobě dbá na rovnováhu pracovní a zdravotní kondice svých lidí, mimo jiné i tím, že v provozu firmy trvale udržuje pouze ranní směnu. Zaměstnankyně mají k dispozici masáže přímo na pracovišti, chodí cvičit, firma též šíří zdravotní osvětu prostřednictvím odborných přednášek s fyzioterapeutem nebo psychologem zdarma přímo na pracovišti.
„Staráme se i o psychickou pohodu zaměstnanců, provádíme prevenci syndromu vyhoření a progresivně začínáme s aktivitami v oblasti tzv. age managementu. Naším cílem je, aby u nás zaměstnanci mohli pracovat na vynikajících produktech i desítky let,“ dodal hrdě spolumajitel společnosti.