Rakousko navrhuje, aby se konec povinného střídání standardního a letního času přesunul až na rok 2021. Evropská komise přitom navrhovala zrušení střídání času už na příští rok. Podle rakouského ministra dopravy Norberta Hofera je však zapotřebí, aby země Evropské unie zrušení střídání času koordinovaly. Ne všechny země si totiž chtějí ponechat standardní zimní čas.
„Někdo chce zimní, někdo letní, někteří by střídání ponechali. Shodli jsme se na potřebě koordinace, jejíž podobu teprve hledáme,” napsal na Twitteru ministr dopravy Ťok na jednání ministrů dopravy v rakouském Grazu.
Rakousko ve Štýrském Hradci navrhlo členským zemím Evropské unie odložit konec povinného střídání standardního a letního času až na rok 2021, uvedl rakouský ministr dopravy Norbert Hofer. Komisařka pro dopravu Violeta Bulcová naopak trvá na tom, že komisi by se víc zamlouvalo dodržení jejího původního plánu ze září, tedy ukončit povinné posunování hodinek už příští rok.
Neformální diskuse byla pro členy vlád EU první příležitostí o návrhu mluvit. Podle Hofera jednání ukázalo, že většina zemí unie plán podporuje, poněkud skeptické podle něj byly například Británie či Polsko. Británie však příští rok na jaře EU opouští.
Shoda panuje ohledně potřeby harmonizace používaného času, aby se z unijního území, kde už tak existují tři časová pásma, nestal puzzle měnících se časů.
„Pro nás je důležitější mít stejný čas jako naši sousedé,“ reagoval Hofer na otázku, zda Rakousko preferuje následné používání standardního či letního času.
Ťok dal při příchodu najevo, že Praha by chtěla zůstat na standardním čase.
Naopak severské země se podle Hofera kloní k trvalému využívání letního času.
„Řekněme, že Finsko a Portugalsko nemají moc shodné pozice,“ komentoval to Hofer.
Součástí prezentovaného návrhu rakouského předsednictví je také vznik pozice koordinátora, který by včas zajistil dohodu mezi státy, a pojistka, která by – pro případ, že dohoda nebude – zajistila, že komise včas připraví alternativní řešení věci.
Oficiální dohodu o návrhu na unijní ministerské radě chce mít předsednictví i komise v prosinci. Jak zdůrazňovali někteří účastníci schůzky, je třeba také více času na veřejnou diskusi v jejich členských zemích.
Z letního času zpátky na zimní přešla většina zemí Evropy, Severní Ameriky či Blízkého východu naposledy o uplynulém víkendu v noci na neděli. Z velkých zemí letní čas zrušily v roce 1992 Čína a v roce 2014 Rusko. (jaz)