Ruský prezident Vladimir Putin spolu se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem spustili nový plynovod TuskStream. Plynovod, nazývaný také Turkish Stream, vede po dně Černého moře z Ruska do Turecka a dále do Evropy. Projekt byl přitom ohrožen sestřelením ruského bombardéru Su-24 tureckou stíhačkou nedaleko hranice mezi Sýrií a Tureckem v listopadu 2015.
Informoval o tom server Aktuálně.cz.
„Žijeme ve složitém světě. Bohužel v regionu, ve kterém se nyní nacházíme, jsou často vážné tendence k vyostřování situace. Ale Turecko a Rusko jsou naprosto odlišným příkladem, příkladem interakce a spolupráce, ze které těží náš národ, lidé po celé Evropě i celý svět,“ řekl Putin.
Slavnostního ceremoniál, při kterém Putin s Erdoganem společně otočili kohoutkem, se zúčastnil také bulharský premiér Bojko Borisov a prezident Srbska Aleksandar Vučić.
Stavbu plynovodu měl na starost ruský plynárenský gigant Gazprom a turecký Botas.
Plynovod TurkStream byl přitom původně jen záložním plánem pro případ, že by sešlo ze stavby plynovodu SouthStream. K tomu také došlo.
Evropská unie kvůli ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym v březnu 2014 totiž nechala projekt pozastavit.
Gazprom tak svůj zájem zaměřil na plynovod TurkStream. I tento rusko-turecký projekt ohrozilo sestřelení ruského bombardéru Su-24 tureckou stíhačkou nedaleko hranice mezi Sýrií a Tureckem v listopadu 2015.
Rusko uvalilo na Turecko hospodářské sankce, ale následující rok se ale vztahy obou zemí obrátily k lepšímu a státy později podepsaly mezivládní smlouvu o vybudování plynovodu, připomnělo Aktuálně.cz. V květnu 2017 byla zahájena stavba.
Ruský plynárenský gigant Gazprom začal nový plynovod naplňovat již na Nový rok. Bulharská společnost Bulgartransgaz v neděli oznámila, že začala dostávat ruský plyn tímto potrubím.
Z Bulharska má plynovod pokračovat do Srbska a Maďarska, ale ještě není dostavěn.
Moskva se snaží omezit přepravu suroviny přes Ukrajinu, a to jak stavbou plynovodu TurkStream, tak zdvojnásobením kapacity plynovodu Nord Stream (momentálně až 55 miliard metrů krychlových ročně).
(pel)