Průmyslová výroba v Česku v říjnu meziročně reálně klesla o 2,1 procenta. (Ilustrační foto).

Průmyslová produkce v říjnu meziročně reálně klesla o 2,1 %. Meziměsíčně byla nižší o 0,7 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 2 %. Informoval o tom ČSÚ. 

Průmyslová produkce v říjnu 2024 byla reálně meziměsíčně nižší o 0,7 %. Meziročně klesla o 2,1 %.

„Říjnový výsledek průmyslu byl zčásti ovlivněn vysokou srovnávací základnou v některých významných odvětvích zpracovatelského průmyslu, zejména ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení a výrobě motorových vozidel,“ řekl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Vysoká srovnávací základna se projevila rovněž poklesem v odvětví opravy a instalace strojů a zařízení. Pokračoval pokles ve výrobě strojů a zařízení a ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.

Nejvyšší kladné příspěvky k vývoji průmyslové produkce zaznamenala odvětví výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba potravinářských výrobků a také těžba a dobývání, kde se u meziročního srovnání projevila zejména velmi nízká srovnávací základna v odvětví těžby uhlí.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v říjnu 2024 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 2,0 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 3,1 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 0,2 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 0,5 %.

„K růstu hodnoty nových průmyslových zakázek nejvíce přispěla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Nové dlouhodobé zakázky přibyly i podnikům ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení,“ upřesnila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v říjnu 2024 meziročně snížil o 2,0 %.

Dle Eurostatem zveřejněných údajů v září 2024 meziročně klesla průmyslová produkce v EU27 o 2,4 %. Největší meziroční pokles zaznamenalo Irsko (o 7,3 %). Výkon německého průmyslu se snížil o 4,5 %. Největší meziroční růst zaznamenalo Dánsko (o 7,8 %), český průmysl vzrostl o 1,6 %.

Z pohledu odvětví v EU27 nejvíce klesla výroba usní a souvisejících výrobků (o 11,0 %) a nejvyšší růst zaznamenala výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků (o 11,4 %). (sfr)