Průmyslová výroba v Česku v červenci klesla nejvíce za posledních 7 let. Meziročně reálně spadla o 14,1 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla o 7,6 %, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici pokles zakázek na výrobu motorových vozidel přirovnávají k hospodářské krizi v roce 2009.
Výsledky byly podle ČSÚ významně ovlivněny tím, že letošní červenec měl ve srovnání s loňským o tři pracovní dny méně. Některé velké podniky navíc vyhlásili celozávodní dovolenou.
K meziročnímu poklesu produkce českého průmyslu nejvíce přispěla podle ČSÚ výroba motorových vozidel (pokles o 34,8 %), výroba strojů a zařízení (pokles o 13,8 %) a výroba elektrických zařízení (pokles o 12,9 %).
„Nové zakázky v automobilovém průmyslu se snížily meziročně o 23,4 %. Tak silný propad byl zaznamenán naposledy v roce 2009, kdy ČR čelila hluboké hospodářské recesi,“ komentoval výsledky ČSÚ analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák pro Kurzy.cz.
„Slabší průmyslová čísla jsme v červenci viděli i v eurozóně a zpomalení průmyslu signalizoval i červencový index nákupních manažerů PMI,“ dodal Novák s tím, že z hrozivě vypadajících dat nelze dělat ukvapené závěry, a bude lepší počkat na výsledky za srpen.
Podobný názor sdílí i Lukáš Kovanda z Roklen24. „Uvažme, že průmysl se v červenci propadl nejvýrazněji od ledna 2011, nové průmyslové zakázky pak nejstrměji od července 2009, stavebnictví zase zaznamenalo nejcitelnější sesuv od března 2013 a hlubší meziroční pokles exportu (v korunovém vyjádření) nastal naposledy v prosinci 2012,“ upozornil Kovanda.
Zatímco předloni byl podle něho průmysl na vzestupné dráze, letos svoji dynamikou ztrácí – bez ohledu na kalendářní vlivy a dovolené. Toto zpomalení by však zatím nemělo být fatální, uvedl analytik.
Naopak o 42,1 % vzrostla v červenci v ČR produkce základních farmaceutických výrobků. O 19,6 % se zvýšila také výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení.
Klesly i tržby podniků doma i v zahraničí
Tržby z průmyslové činnosti meziročně klesly v červenci o 18,9 %, tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily o 20,1 %. Domácí tržby klesly o 17,4 %.
Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně klesla o 16,2 %.
Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 15,5 % a tuzemské klesly o 17,6 %. K meziročnímu poklesu nových zakázek nejvíce přispěla opět výroba motorových vozidel, elektrických zařízení, strojů a zařízení.
Objednávky přibyly stejně tak ve výrobě ostatních dopravních prostředků a farmaceutického zboží.
Pracovníků v průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci přibylo o 2,6 %. Jejich průměrná hrubá mzda vzrostla o 1,9 % a činila přesně 29 098 korun.
Vládní politici se zatím i přes červencový pokles průmyslu ale podle Lukáše Kovandy další krize či recese české ekonomiky bát nemusejí.
„Měli by však zvážit to, že neustálé přisypávání státním zaměstnancům na platech možná koupí pár hlasů u voleb, ale dlouhodobě české ekonomice pomohou spíše výdaje produktivními, tj. investičními,“ dodal pro deník E15. (hej)