Zvolený americký prezident Donald J. Trump přistoupil na mimosoudní vyrovnání s bývalými studenty „své“ univerzity. Zástupce žalující strany ohlásil, že v rámci mimosoudní dohody Donald Trump souhlasí s vyplacením 25 milionů dolarů (asi 630 mil. Kč) za stažení žaloby bývalých studentů nyní již zaniklé Trumpovy univerzity.
Tento krok je překvapivý, protože Donald Trump během předvolební kampaně několikrát prohlásil, že nikdy nepřistoupí na mimosoudní vyrovnání a bude se hájit před soudem, kde zcela jistě vyhraje.
Trumpova univerzita, která se zaměřila na výuku realitního business, byla založena v roce 2005 a ukončila svou činnost v roce 2010.
Svým studentům slibovala výuku zázračného investičního know-how Donalda Trumpa. Navzdory svému názvu se ale nejednalo o akreditovanou instituci, která by mohla udělovat svým studentům platné akademické hodnosti.
Pro svou činnost byla dokonce vyšetřována úřadem vrchního žalobce státu New York a současně také žalována bývalými studenty, kteří za studium platili školené kolem 35 tisíc dolarů.
Žaloby na Trumpovu univerzitu byly tématem předvolební kampaně. Už v rámci primárek Marco Rubio označil Trupovu univerzitu za podvod na obyčejné Američany, ze kterého Trump získal miliony dolarů.
A Ted Cruz na svých stránkách zveřejnil „certifikát o podvodu“ Trumpovy univerzity.
Dosažená dohoda mezi oběma stranami sportu podléhá schválení soudem.
Trump jednal s Romneym o postu ministra zahraničních věcí
Donald Trump se v pátek sešel s jedním ze svých nejhlasitějších kritiků, prezidentským kandidátem republikánů z roku 2012, Mittem Romney.
Ten Trumpa v předvolení kampaní vůbec nešetřil a nazval ho „podvodníkem a šarlatánem, jehož sliby jsou stejně bezcenné jako absolvování Trumpovy univerzity“.
A na adresu Trumpovy protipřistěhovalecké rétoriky zavtipkoval, že „Donald Trump měl několik manželek ze zahraničí a tedy se ukazuje, že skutečně existují činnosti, které rodilí Američané nejsou ochotní dělat“.
Údajným důvodem páteční schůzky s Trumpem byla možnost jmenování Mitta Romnyho ministrem zahraničních věcí.
V takovém případě by Donald Trumpa prokázal velkou míru pragmatismu. Zatím ale obsazuje posty ve své nové administrativě pouze svými podporovateli.
Reince Priebus, předseda národního republikánského výboru, byl jmenován personálním šéfem Bílého domu.
Stephen Bannon, majitel média Breitbart News, které Trumpa podporovalo po celou kampaň, byl jmenován šéfem prezidentových poradců.
Jeff Sessions , který jako první ze senátorů podpořil kandidaturu Donalda Trumpa, byl jmenován ministrem spravedlnosti.
Hlavní poradce Donalda Trumpa pro vojenské otázky, penzionovaný generál Mike Flynn, byl jmenován poradcem pro národní bezpečnost.
Malou výjimkou je jmenování člena Sněmovny reprezentantů za Kansas Mikea Pompea ředitelem CIA. Mike Pompeo, který má blízko k zvolenému viceprezidentovi Miku Pencovi, podporoval během republikánských primárek floridského senátora Marca Rubia a na Trumpovu stranu se přiklonil až po potvrzení Trumpovy nominace republikánským konventem. (sfr)