Premiér Petr Fiala uzavřel smlouvu s Vatikánem. Zakotvuje svobodu myšlení a vyznání.

Premiér Petr Fiala (ODS) podepsal česko-vatikánskou smlouvu. Uzavřel ji s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem. Česká republika byla jedním z posledních evropských států, který neměl smluvně ukotvené vztahy se státem Vatikán.

Česko-Vatikánskou smlouvu ještě musí projednat obě komory tuzemského parlamentu.

„Po 22 letech jsme dokončili vyjednávání a podepsali smlouvu se Svatým stolcem. Smlouva upevňuje naše vztahy a zajišťuje ochranu svobody vyznání, duchovní služby ve veřejných institucích a spolupráci při ochraně kulturního dědictví,“ upřesnil Fiala.



„Zároveň respektuje český právní řád, zpřesňuje některé postupy a vyjasňuje záležitosti, které mohly být považovány za sporné. Podpisem plníme další část programového prohlášení vlády a připojujeme se k dalším 64 státům, jako jsou například Itálie, Rakousko, Německo, Slovensko nebo Polsko,“ zdůraznil premiér.

Smlouva zakotvuje, že Česko zaručuje v souladu s právním řádem plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání. Česká republika zároveň zaručuje právo odmítnout vojenskou službu i odmítnout poskytnutí zdravotní služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání za zákonných podmínek.

Kardinál Parolina vysvětlil, že podstatou smlouvy je společný závazek prosazovat základní lidská práva. Svoboda praktikovat víru beze strachu je takovým právem, ale také cestou ke spravedlivější a harmoničtější společnosti, doplnil.



Ve smlouvě je také zakotvena pasáž o tom, že Česko uznává zpovědní tajemství a že pastorační pracovníci mají mít „právo obdobné zpovědnímu tajemství“. Takovým pracovníkem může být kdokoliv, kdo na farnostech pracuje s lidmi.

Smlouvu s Vatikánem již Poslanecká sněmovna projednávala v roce 2003. Tehdy ji však poslanci neschválili. (sfr)