Premiér Fiala povstal proti přílivu uprchlíků: Migrace prý Evropské unii přerůstá přes hlavu.

Premiér Petr Fiala začal bojovat proti migraci. Podle něho prý migrace Evropské unii přerůstá přes hlavu. Uvedl dokonce, že pokud Unie o problémech s migrací nebude otevřeně mluvit, pak toto téma zneužijí populisté, kteří spojují síly napříč Evropou. „Jestliže se neprobudíme, Evropa, jak ji známe, skončí,“ napsal Fiala.

Fiala v rámci summitu unijních lídrů v Bruselu, na kterém byla migrace jedním z hlavních témat, uvedl, že je třeba zásadně změnit návratovou politiku, mnohem lépe chránit vnější hranici Evropské unie a více spolupracovat se třetími zeměmi.

Německo již zavedlo kontroly na pozemních hranicích se všemi okolními státy. Maďarsko a Nizozemsko zase požadují trvalou výjimku z unijních pravidel pro migraci a udělování azylu. Polský premiér Donald Tusk informoval, že kvůli situaci na polsko-běloruské hranici se Polsko chystá pozastavit určitým skupinám příchozích právo na azyl.

Fiala se setkal s několika dalšími unijními premiéry, kteří mají podle něj podobný názor a chtějí „zlepšit migrační a azylovou politiku“.

Schůzku pořádaly Itálie, Dánsko a Nizozemsko, a kromě Česka byli přítomni i zástupci Estonska, Kypru, Slovenska, Malty, Rakouska, Polska a Maďarska.

Na schůzce nakonec byla i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Tyto státy chtějí podle Fialy „změnit migrační politiku, nejsou s ní spokojeny, vidí, že se migrace stává v EU větším a větším problémem, který nám přerůstá přes hlavu“.

„Vidím v tom velký posun, protože se bavíme o věcech, které byly ještě nedávno tabu. Jde tady například o zlepšení návratové politiky, která nefunguje. Počet těch, kteří mají být vyhoštěni a skutečně někam vyhoštění jsou, se pohybuje kolem 20 procent, to je potřeba zásadně změnit,“ prohlásil český premiér.

„Evropská unie zůstala v řešení migrace na půli cesty. Proto společně s dalšími zeměmi navrhujeme důslednější opatření – například rychlejší navrácení neúspěšných žadatelů do třetích zemí či vytváření azylových center mimo Evropu,“ podotkl Fiala.

„Nejsme sice hraniční zemí schengenského prostoru, přesto jsme v této oblasti velmi aktivní, protože chápeme, co všechno je v sázce,“ dodal. (sfr)