Poslanecká sněmovna schválila vládní důchodovou reformu. Do penze se půjde až od 67 let. K této hranici se ze současných 65 let bude důchodový věk posouvat postupně. Důchodový věk poroste od ročníku narození 1966 každý rok o měsíc, až se ustálí pro ročníky 1989 a mladší na 67 letech.
Vládní reformu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident republiky.
„Schválili jsme nejdůležitější zákon tohoto volebního období,“ zdůraznil po přijetí důchodové reformy premiér Petr Fiala, který kvůli hlasování zkrátil i svou zahraniční cestu.
Pro lidi, kteří se narodili až po roce 1965, bude schválení vládní reformy znamenat, že každý další ročník narození půjde do penze o měsíc později. Lidé narození v roce 1975 půjdou napříkald do penze ve věku 65 let a deset měsíců.
Cílem vládní reformy bylo finančně stabilizovat penzijní systém v ČR.
Reforma však nezahrnuje pouze zvyšování důchodového věku. Mezi dalších dvanáct základních bodů patří postupné zpomalení meziročního nárůstu nově přiznaných důchodů. A to asi o 180 až 200 korun za rok.
Manželé nebo registrovaní partneři se budou moci rozhodnout, že si rozdělí dosažené vyměřovací základy napůl za období, kdy oba pracovali.
Lidem pečujícím o nemocné členy rodiny se pak nově bude vyměřovat důchod za dobu péče podle průměrné mzdy v daném roce.
Odsouhlasen byl i pozměňovací návrh poslanců Jana Jakoba (TOP 09) a Marka Bendy (ODS), který snížil počet lidí z náročných profesí s nárokem na předčasný důchod bez krácení. Podle původního návrhu se měl týkat profesí ze čtvrté skupiny rizik a ze třetí skupiny pak těch vystavených nadměrnému chladu, teplu, vibrací a celkové fyzické zátěži.
Poslanecká změna ale omezila jejich počet jen na čtvrtou rizikovou skupinu.
Pro vládní návrh hlasovalo 103 vládních poslanců, když proti bylo 85 zákonodárců z řad opozice. Piráti kvůli změnám u náročných profesí odešli ze sálu.
Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného je reforma sociální a prorodinná.
„Pro současnou generaci třicátníků a čtyřicátníků budou zajištěny spravedlivé a důstojné penze,“ řekl.
Ministr práce Marian Jurečka uvedl, že reforma byla kompromisem.
„Cílem je zastabilizovat systém a děláme to s vyváženým pohledem, abychom byli solidární a zároveň i spravedliví,“ dodal.
Opozice růst věku odchodu do důchodu odmítla. Babišovo ANO už oznámilo, že po volbách zvyšování důchodového věku zruší.
„Ne, není to reforma, protože do systému nepřináší ani korunu navíc,“ deklarovala stínová ministryně financí za ANO Alena Schillerová.
„Získáme-li vládní odpovědnost, změny z velké části zrušíme,“ dodala.
Podle Schillerové její hnutí zvažuje ústavní stížnost. A to kvůli způsobu projednávání ve Sněmovně. Například proto, že předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová neumožnila hlasování o jejím návrhu na odložení hlasování. Ale zatím je podle ní ANO v těchto úvahách na začátku.
„Sněmovna na sílu schválila důchodovou reformu, ale ve skutečnosti o žádnou reformu nejde. Základní změna spočívá v tom, že stát nebude důchodcům platil z levé, ale z pravé kapsy. Prodloužení důchodového věku na 67 let způsobí to, že lidé, kteří už nebudou moci pracovat nebo je kvůli věku nikdo nezaměstná, stráví poslední léta před penzí v invalidním důchodu nebo na Úřadu práce,“ doplnila.
„Zaměstnavatelům u náročných profesí vláda přikazuje přispívat do soukromých fondů. Jde o další absurditu par excellence, protože kdo je zaměstnavatelem zdravotních sester, pracovníků sociálních služeb, domovů pro seniory, technických služeb, hygieniků, tedy typických představitelů třetí rizikové kategorie? Je to opět stát, obce. Jak taková změna pomůže veřejným financím?“ konstatovala. (sfr)