Poplatky za ukládání komunálního odpadu by měly vzrůst až trojnásobně, schválila vláda.

Poplatek za ukládání komunálního odpadu na skládky se zvýší více než trojnásobně. Vláda schválila novou předlohu, podle které by poplatek ze současných 500 korun za tunu odpadu stoupl až na 1850 korun za tunu v roce 2030. V rámci schválených odpadových zákonů bude v Česku od roku 2021 zákaz používání jednorázového plastového nádobí, brček nebo vatových tyčinek.

„Růst skládkovacího poplatku je na základě zkušeností z okolních států tím nejúčinnějším motivačním nástrojem k cestě za zvyšující se recyklací odpadů,” uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Vláda schválila čtyři odpadové zákony, které regulují mimo jiné nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností.

Norma mimo jiné zavádí motivační nástroje pro obce, které budou plnit průběžné požadavky.

Pokud ovšem bude obec schopna vytřídit dané procento odpadu (od 35 procent v roce 2019 až po 75 procent v roce 2027), bude za ukládání zbytku odpadu platit mnohem nižší částky v řádu stokorun.

Nově schválená pravidla začnou platit od roku 2021. Skládky odpadů by navíc měly do roku 2030 úplně skončit.

To vadí ekologům, protože původní datum bylo stanoveno už na rok 2024. Posunutí termínu ministerstvo odůvodnilo tím, že chtělo vyhovět zejména obcím, aby se stihla zlepšit infrastruktura pro nakládání s komunálními odpady.

Podle evropských pravidel musí Česká republika v roce 2025 recyklovat veškerý svůj komunální odpad z 55 procent.

V současné době se recykluje pouze 39 procent vyprodukovaného komunálního odpadu.

Konec brček a plastových talířů 

Nejpozději od května 2021 se v Česku nebudou smět používat některé druhy jednorázových plastových výrobků.

Zákaz by se měl týkat plastového nádobí, příborů, tyčinek do uší, brček či polystyrenových kelímků a také dalších produktů z plastů, které mohou přispívat ke znečištění takzvanými mikroplasty.

Do října příštího roku chce ministerstvo životního prostředí předložit vládě návrh zákona o omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí a převést tak do českého práva evropskou směrnici.

Schválena byla také novela zákona o obalech, která nepočítá se zaváděním zálohového systému na PET lahve v Česku. Zákon tomu ale zároveň nebrání, výrobce či dovozce obalů si ho může dobrovolně zavést.

Členské země Evropské unie letos v květnu formálně potvrdily novou směrnici zakazující plastové výrobky na jedno použití. Cílem opatření je snížit množství plastového odpadu.

Země EU mají od té doby nejvýše dva roky na převedení nových pravidel do svých vlastních zákonů.

(pel)