Polsko plánuje už letos přestat používat ruskou ropu. Nejpozději do konce května chce přestat dovážet ruské uhlí. Oznámil to polský premiér Mateusz Morawiecki. Rozhodnutí souvisí s přerušením hospodářských vztahů s Moskvou kvůli agresi Ruska vůči Ukrajině.
Morawiecki současně vyzval EU ke zdanění dovozu ruské ropy, plynu a uhlí.
„Uvalíme úplné embargo na ruské uhlí a doufám, že nejpozději v dubnu, v květnu, od ruského uhlí zcela odstoupíme,“ prohlásil Morawiecki.
„Uděláme vše pro to, abychom do konce roku přestali používat ruskou ropu,“ dodal.
Polsko podle Morawieckého zahajuje ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi nejradikálnější plán odklonu od ruských energetických zdrojů. Vyzval současně další země EU, aby rovněž snížily svou závislost na dovozu paliv z Ruska.
Polsko, stejně jako Ukrajina tvrdí, že peníze z vývozu ropy a plynu financnují ruskou válečnou mašinérii.
Morawiecki také vyzval Evropskou komisi, aby uvalila daň na dovoz ruské ropy, plynu a uhlí tak, aby byl obchod spravedlivý.
Poukázal na to, že některé členské země, včetně Německa, se nechtějí vzdát dovozu ruských surovin kvůli relativně nízké ceně.
Daň by tak vyrovnala ceny energií v EU.
„Budu tuto myšlenku v EU důrazně prosazovat, aby situace byla spravedlivá z hlediska zásad tržní soutěže,“ vyhlásil Moraviecki.
Informoval, že dovoz plynu z Ruska do Polska bude omezen už letos v květnu. Polsko již delší dobu podniká kroky ke snížení závislosti na ruském plynu. Ve Svinoústí vybudovalo terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG), který se nyní rozšiřuje.
Skrze tento terminál získává plyn z Kataru, USA, Norska a dalších vývozců.
Koncem letošního roku by měl být otevřený nový baltský plynovod přivádějící plyn z Norska.
Polská ministryně klimatu a životního prostřední Anna Moskwová informovala, že Polsko by mohlo kupovat uhlí z Jihoafrické republiky a Austrálie. Podle ní tyto nákupy nebudou dražší.
V případě ropy pochází z Ruska zhruba 60 procent ropy, kterou Polsko zpracovává. Polská společnost PKN Orlen má dlouhodobou smlouvu s ruskou firmou Rosněfť, která skončí letos, a také dohodu s firmou Tatněfť, která končí v roce 2024.
Generální ředitel PKN Orlen Daniel Obajtek uvedl, že firma je připravena na jakýkoliv scénář a ve smlouvě má ustanovení, které jí dává určité možnosti.
EU chce snižovat závislost
EU se dohodla, že bude postupně snižovat svoji závislost na dovozu plynu z Ruska. Německo minulý týden oznámilo, že do konce letošního roku přestane nakupovat ruskou ropu a do poloviny roku 2024 by mohlo být nezávislé i na dodávkách ruského plynu. (sfr)