Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) požaduje, aby si vyspělé západní státy rovnoměrně přerozdělily uprchlíky a pomohly tak zemím, kde jich je neúměrně velké množství. Mělo by jít až o 1,5 milionu lidí ve více než 60 zemí hostitelských zemích.
Informoval o tom šéf UNHCR Filippo Grandi. Důvodem je podle něho „rekordní počet“ lidí, kteří potřebují ochranu před válkou, konflikty a pronásledováním.
„Naléhavě potřebujeme, aby země přesídlily více uprchlíků,“ uvedl Grandi.
Největší potřebu přesídlení uprchlíků má oblast, zahrnující východní Afriku a Africký roh, kde je shromážděno téměř 450 tisíc uprchlíků.
Turecko je na druhém místě se 420 tisíc běženci.
Širší region Blízkého východu a severní Afriky hostí 250 tisíc uprchlíků, kteří potřebují přesídlení.
Podle UNHCR dosáhl počet lidí, kteří utekli z domova před válkou, pronásledováním nebo konflikty, v loňském roce 70,8 milionů. Jedná se o největší množství za sedmdesátiletou historii úřadu.
OSN do tohoto počtu započítává i 41,3 milionu „vnitřně vysídlených“ lidí, kteří nepřekročili hranice, dále 20,4 milionu registrovaných uprchlíků, 5,5 milionu Palestinců se statusem uprchlíka a 3,5 milionu žadatelů o azyl.
Většina zahraničních uprchlíků pochází z pěti zemí.
Celkem 6,7 milionu lidí opustilo v roce 2018 Sýrii, dalších 2,7 milionu opustilo Afghánistán, 2,3 milionu lidí odešlo z Jižního Súdánu, 1,1 milionu lidí z Myanmaru a 0,9 milionu lidí ze Somálska.
Zhruba 84 % světových uprchlíků hostí rozvojové regiony, které čelí vlastním ekonomickým a demografickým výzvám a jejichž obyvatelstvo často žije pod hranicí chudoby, vysvětlil Grandi.
Podle něho by vyspělé země v čele s USA a Evropou měly projevit větší solidaritu.
„Když říkáte, že uprchlickou krizi má Evropa, Spojené státy nebo Austrálie – není to tak. Většina uprchlíků je v zemích sousedících s oblastí konfliktu, což bohužel znamená v chudých státech nebo v zemích se středně vysokými příjmy. Tam je krize a na to se musíme zaměřit,“ prohlásil Grandi.
ČR se chystá poskytnout na pomoc zemím s uprchlíky 68 milionů korun v rámci programu ministerstva vnitra Pomoc na místě. Finanční prostředky půjdou například do Jordánska či Libanonu, tedy do zemí s největším počtem uprchlíků na počet obyvatel. (sfr)