Online refinancování hypotéky může přinést úsporu ve výši několika desítek tisíc korun. (Ilustrační foto)

Stále se najdou Češi, kteří se před koncem sjednané doby fixace hypotéky nezajímají o nabídky konkurenčních bank a zbytečně se tak připravují o peníze. Často setrvání u jedné banky obhajují tím, že jim výše finanční úspory nevyváží vynaložené úsilí nebo jednoduše nemají čas.

Majitelé hypoték, kterým v nejbližších měsících končí sjednaná doba fixace, mají jedinečnou příležitost dosáhnout na historicky nejnižší úrokové sazby.

„Především banky s menším podílem na trhu dnes nabízí hypotéky i za méně než dvě procenta ročně. U největších hráčů se pak aktuální sazby pohybují kolem dvou procent.“

„K získání nejvýhodnější sazby je ovšem třeba vyjednávat a nespoléhat se, že vám stávající banka automaticky nabídne nejnižší možný úrok. Před koncem doby fixace se určitě vyplatí porovnávat nabídky konkurence,“ doporučuje Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.

V případě výraznějšího rozdílu mezi sazbami stávající banky a konkurence stojí za zvážení refinancování hypotéky.

TIP: Aktuální nízké úrokové sazby mohou získat i ti zájemci o hypotéku, kterým končí fixační období ode dneška do dvou let. Najdou se totiž banky, které nabízí takzvané dopředné refinancování.

Obavy z refinancování nejsou na místě

Co se týče ochoty měnit banku, jsou Češi spíše konzervativní. Některé majitele hypoték odrazuje od refinancování přesvědčení, že srovnávání hypoték zabere spoustu času, převod hypotéky k jiné bance je příliš složitý nebo že výsledná finanční úspora nestojí za vynaložené úsilí. Tyto obavy jsou ovšem vcelku zbytečné.

„S využitím vhodného online srovnávače a sjednávače lze porovnat nabídky hypoték jednotlivých bank z pohodlí domova. V současné době tedy není potřeba oslovovat jednotlivé banky nebo se osobně scházet s nezávislými finančními poradci. U hyponamiru.cz je rovněž možné hypotéku online refinancovat,“ ujišťuje Veronika Hegrová.



Úspora v řádu desetitisíců

V případě úročení hypoték hraje roli každá desetina procenta. Pokud se vám například při refinancování třímilionové hypotéky podaří stlačit úrokovou sazbu z 2,19 procenta na 1,79 procenta, ušetříte při pětileté fixaci více než 35 tisíc korun. Veronika Hegrová k tomu dodává:

„Při srovnávání hypoték je potřeba sledovat nejen výši nabízené úrokové sazby, ale i další poplatky spojené s hypotékou. Přesný obrázek o celkové nákladovosti hypotéky vám dá pouze ukazatel RPSN. Při výběru hypotéky mohou rozhodnout i další výhody jako například zajímavé slevy na další produkty stejné banky.“

V kurzu jsou delší fixace

Při refinancování hypotéky lze dosáhnout nejen na nižší úrokovou sazbu, ale také si nově nastavit dobu fixace. I když je stále nejvíce hypoték s tří nebo pětiletou fixací, v posledních letech získávají na oblibě sedmileté i desetileté fixace. Úrokové sazby jsou ovšem u těchto delších fixací o něco vyšší.

„Delší dobu fixace hypotéky volí především lidé, kteří chtějí mít po co nejdelší dobu jistotu neměnné výše měsíční splátky. Dnešní úrokové sazby hypoték jsou velmi nízké a vyrovnávají se historickým minimům z konce roku 2016,“ doplňuje Veronika Hegrová.

Důležité je nepropásnout správný okamžik

Na refinancování hypotéky je potřeba se připravit dostatečně dopředu. V úvěrové smlouvě je vždy uvedeno datum, do kterého platí sjednaná úroková sazba (pozn. datum, kdy končí sjednané období fixace). Toto datum se vyplatí mít poznačené a hlídat si jej. Veronika Hegrová k tomu dodává:

„Pokud nám klient svěří své údaje o hypotéce, datum fixace za něj pohlídáme a včas ho upozorníme na možnost refinancování.”

Dva měsíce před vypršením doby fixace je nejvyšší čas začít porovnávat aktuální nabídky hypoték na trhu. Stejně jako při výběru nové hypotéky si lze i při refinancování usnadnit výběr banky pomocí online hypoteční kalkulačky. (sfr)