Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu s Airbus Defence and Space o pronájmu satelitního pásma UHF pro systém TACSAT. Utajená komunikace vojáků v zahraničních operacích bude díky tomu bezpečnější. Za 15 let resort zaplatí 1,1 miliardy.
Uzavření smlouvy se vedení resortu podařilo dojednat v rekordně krátkém čase několika týdnů, pro něž platila časově omezená nabídka norské společnosti Airbus Defence and Space na volná pásma frekvencí UHF. Tu obdržela Česká republika jako jedna z mála zemí na světě.
„Nabídka je platná do konce dubna 2022, poté je pravděpodobné, že v horizontu následujících pěti až sedmi let žádné dostupné pásmo UHF nebude k dispozici. Proto jsme museli jednat rychle,“ upozornil náměstek Lubor Koudelka.
Ministerstvo obrany přitom prověřovalo i jiné alternativy pronájmu prostřednictvím EU, NATO a jejich členských zemí, ty ale bohužel nebyly dostupné.
Armáda ČR má o systém TACSAT dlouhodobě zájem a naléhavost jeho pořízení ještě více vzrostla po rozpoutání války na Ukrajině Ruskou federací.
Uzavření kontraktu je tak dalším krokem k naplnění plánu na urychlení procesu modernizace armády a urgentních potřeb, které resort obrany a armáda stanovily.
„Systém bude sloužit primárně pro zajištění bezpečnosti našich vojáků nasazených v zahraničních operacích v Pobaltí, v Africe, ale také na Slovensku, kde od dubna působí mnohonárodní bojové uskupení NATO,“ uvedl náměstek Koudelka.
Systém TACSAT je vojenská komunikační síť, kterou tvoří radiostanice pro zabezpečení utajené komunikace na taktickém stupni velení.
Služba taktické satelitní komunikace se vyznačuje vysokou flexibilitou spojenou s okamžitým navázáním spojení s jednotkou za pohybu i při vedení bojové činnosti.
Čeští vojáci jsou vybaveni terminály a radiostanicemi, které v TACSAT umí pracovat, nicméně dosud nedisponovali poměrně exkluzivním UHF satelitním pásmem pro provoz systému.
Hodnota zakázky činí 1,081 miliardy bez DPH, smlouva počítá s délkou trvání na 15 let, tedy do roku 2037.
Získání tohoto systému je podle náměstka Koudelky velmi důležité ze dvou důvodů.
Zajistí bezpečnější komunikaci a ochranu vojáků při jejich nasazení v operacích a navíc je výjimečný tím, že umožní spojení pro nasazené jednotky v členitém terénu, městské zástavbě, na vzdálenost přesahující dosah běžné radiové komunikace. (pel)