Skupina obyvatel ČR napsala formou petice děkovný dopis Angele Merkelové a „milým sousedům“ Němcům za přijetí více než milionu migrantů. V dopise tito lidé vyslovují uznání německé kancléřce za „nebývalé humanitární gesto“ a za to, že údajně napomohla ke stabilizaci Evropy.
Autorem petice je publicista František Kostlán. Petice vznikla minulý týden a podepsalo se pod ní 553 lidí žijících v České republice. Signatáři petice jsou mimo jiné i poslanec ANO Jiří Zlatuška či známá aktivistka a socioložka Jiřina Šiklová.
Řada petentů svá jména pod peticí skryla, zjevně v obavě z negativních reakcí tuzemské společnosti, která je většinově namířena proti přijímání migrantů.
V petici tato skupina mimo jiné vyjadřuje i radost nad tím, že předsedkyně CDU Angela Merkelová má opět velkou šanci na vítězství v blížících se německých parlamentních volbách a tedy i na opětovné zvolení do funkce předsedkyně německé spolkové vlády.
Vážená paní Angelo, milí sousedé, děkujeme vám.
„Ukázala jste tak, co odlišuje velké státníky od běžných politiků. Jsme proto rádi, že vaši voliči to cítí podobně jako my a mají ve vás i nadále důvěru,“ uvádí se v petici s názvem „Poděkování lidí žijících v ČR Angele Merkelové a německým občanům za přijetí válečných uprchlíků“.
Jeden ze signatářů petice Petr Uhl v komentáři vysvětlil, že cílem petice bylo poděkovat Merkelové za to, že v letech 2015 a 2016 přijali v Německu 1,2 milionu lidí hlavně ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a z dalších, afrických a asijských zemích.
„To poděkování je nejen chválou německé politiky založené na ochraně lidských práv a na demokracii. Je i uznáním, že bylo správné, když Němci, známí ve světě svou pořádkumilovností a ctěním zákazů a příkazů, potlačili svou spořádanost a dali přednost solidaritě, pro mne nejvýznamnější ze společných evropských hodnot, na nichž stojí i Evropská unie,“ konstatoval Uhl.
V kontextu celé migrační problematiky dále podotkl, že se „stydí za prezidenta Zemana, za ministra vnitra Chovance a bývalého prezidenta Klause“.
Uhl také odkazuje na Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod, která podle něho „smluvně spojuje Českou republiku s Německem“.
„Toto pouto lidských práv a demokracie je pevnější než společný trh a Němci je berou vážně,“ uvedl Uhl.
Ve skutečnosti však tato Úmluva neřeší problematiku uprchlíků. Pouze přiznává cizincům s povolením k pobytu právo na přezkum svého vyhoštění… Povoluje dokonce i vyhošťování cizinců a to i bez soudního procesu. (sfr)
Vybraná fakta o migraci do SRN:
S migrační vlnou se však do SRN dostalo velké množství osob ze zemí, kde se žádný podobný válečný konflikt nekonal ani nekoná… Do Německa mimo jiné přišlo:
65,4 % migrantů jsou muži a jen 34,3 % tvoří ženy.
Fakta o Úmluvě: Jeden z nejvýznačnějších signatářů děkovné petice kancléřce Merkelové, Petr Uhl, se odvolává na Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. Ve skutečnosti však Úmluva neřeší problematiku uprchlíků. Pouze přiznává cizincům s povolením k pobytu právo na přezkum svého vyhoštění… Úmluva také povoluje vyhošťování cizinců i bez soudního procesu. Článek 1 – Procesní záruky týkající se vyhoštění cizinců: |
Příloha: plný text petice
Poděkování lidí žijících v ČR Angele Merkelové a německým občanům za přijetí válečných uprchlíků
Vážená paní Angelo, milí sousedé,
chceme vám poděkovat za váš přístup k válečným uprchlíkům a zároveň vyslovit uznání nad způsobem, jakým jste se jich ujali.
Vy, vážená paní kancléřko, jste přijetím asi jednoho milionu uprchlíků dokázala udělat nebývalé humanitární gesto, čímž jste jednak pomohla lidem na cestě, jednak jste tím napomohla ke stabilizaci Evropy v její nelehké situaci. Příklonem k tradičním evropským hodnotám, mezi něž patří i solidarita s trpícími, jste riskovala svoji politickou kariéru. Ukázala jste tak, co odlišuje velké státníky od běžných politiků. Jsme proto rádi, že vaši voliči to cítí podobně jako my a mají ve vás i nadále důvěru.
A zároveň jste Evropanům dala naději, že euro-americký trend, spočívající ve směřování od demokracie k autoritářství a spjatý s nenávistí, má svoje meze.
A mezi vámi, vážení němečtí občané, se našly desetitisíce dobrovolníků, kteří pomáhali a pomáhají uprchlíkům v začátcích a podílejí se na jejich integraci. Obdivujeme vaši lidskost, odhodlání a vědomí, že namísto planého řečnění je třeba přiložit ruku k dílu.
Kéž by i v České republice byli státníci takového formátu a reakce veřejnosti byla obdobná.
Vážená paní Angelo, milí sousedé, děkujeme vám.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –