Nová vláda premiéra Petra Fialy koalic SPOLU a PirSTAN brzdí růst platů pedagogů, zlobí se učitelské odbory. Deklarovaná dvě procenta navíc jim nestačí. Jedno procento, o které se škrtne růst mezd, schodek státního rozpočtu výrazně nesníží, zlobí se šéf školských odborů František Dobšík.
Informoval o tom Českomoravský odborový svaz pracovníků školství (ČMOS PŠ).
Školské odbory hodnotí rozhodnutí přidat učitelům místo slibovaných a ujišťovaných 3 procent jen 2 procenta jako špatný začátek nové vlády. Přitom o zvýšení o 3 procenta, které navrhla předchozí Babišova vláda, hovořil a učitelskou veřejnost ujišťoval i nový ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
„Deklarovaná priorita školství nové vlády dostala velkou trhlinu. Ještě ani nezačali a už zklamali. Učitelé nám volají, že jde o výsměch a podraz. Zvýšení tarifů o 2 procenta znamená reálné snížení platů vzhledem k inflaci o 4 procenta,“ uvedl František Dobšík, předseda ČMOS PŠ.
„Nepedagogům se jejich příjmy propadnou daleko více – o 6 procent, na ty se vláda zcela vykašlala. Vláda rozhodla zcela nepromyšleně, doslova ze dne na den, ještě pár dní zpět se z televizních obrazovek ministři předháněli v ujišťování, že 3 procenta pro učitele zachovají a dnes je vše jinak,“ zdůraznila Markéta Seidlová, místopředsedkyně ČMOS pracovníků školství.
Premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí vysvětlil nepříznivým stavem státního rozpočtu.
„Musíme se snažit najít rozumné řešení mezi požadavky, jak udržet pod kontrolou státní rozpočet a nezvyšovat inflační spirálu, která nakonec všem, kterým zvýšíme platy, je znehodnotí. A na druhé straně, jak naplnit sliby a vyrovnat určité nespravedlnosti ve mzdové oblasti z minulosti. Rozhodli jsme se, že učitelé přidáno dostanou, a budeme se tím snažit dodržovat náš závazek, že nechceme, aby platy učitelů spadly pod 130 procent průměrné mzdy. Takže proto 2 procenta,“ řekl.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) rozhodnutí obhajoval s tím, že pedagogové jsou jedinou profesní skupinou, která nebojuje s koronavirovou epidemií v první linii, ale přidáno dostane.
Naštvaní kantoři však tvrzení, že nepatří do první linie jako zdravotníci, hasiči či policisté, tvrdě odmítli.
Šéfka Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová pro deník Právo uvedla, že učitelé do první linie patří, i když zdaleka ne tak jako zdravotníci.
V uplynulých měsících personál škol zajišťoval složitou výuku v čase karantén, ale také testování, a často plnil roli hygienických stanic, které nestíhaly.
Server Noviinky.cz navíc upozornil na další problém, a to, že ke 130procentní hranici se zřejmě platy pedagogů hned tak nedostanou.
Ve 3. čtvrtletí totiž činila průměrná mzda v zemi 37 499 korun a průměr platů učitelů se pohyboval kolem 45 tisíc hrubého. Z toho podle serveru plyne, že nyní jsou na 120procentní úrovni a růst o 2 procenta zřejmě moc nepomůže. (pel)
Vláda se rozhodla zmrazit platy politiků. A slibované navýšení mezd bude nakonec nižší
Vláda se rozhodla zmrazit platy politiků. A slibované navýšení mezd bude nakonec nižší