Nezaměstnanost v červnu 2016 klesla na 5,2%. (Foto: ÚP)

Nezaměstnanost v České republice v červnu klesla z květnových 5,4 procent na 5,2 procenta. Uchazečů o práci bylo zhruba 384 tisíc, nejméně od prosince 2008. Vyplývá to z dat zveřejněných Úřadem práce. 

Za snížením nezaměstnanosti stojí posilování české ekonomiky či sezonní práce.

„Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a sezónní práce, které jsou v plném proudu. Zejména ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství. Zároveň se rozběhla turistická sezóna,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Volných míst v nabídce úřadu v červnu přibylo téměř o 5000 na zhruba 134 tisíc. Bylo jich tak nejvíce od září 2008, tedy od doby před vypuknutím světové hospodářské krize.

Rekordní počty míst hlásily i regiony s nejvyšší nezaměstnaností.

Například na Ústecku evidoval Úřad práce ČR nejvíce volných míst od ledna 2001 – celkem 7587,“ sdělil ředitel odboru zaměstnanosti úřadu Jan Karmazín.

Nejhůře je na tom Ústecký kraj

Analytici původně odhadovali, že nezaměstnanost klesne pouze na 5,3 procenta. Bez sezonních prací by podle nich stagnovala. V červenci už však očekávají nárůst nezaměstnanosti kvůli nástupu absolventů na trh práce. V červnu ještě absolventi a mladiství podle Úřadu práce celkovou statistiku výrazně neovlivnili.

V jednotlivých regionech je nezaměstnanost opět nejnižší v Plzeňském kraji, kde činila 3,7 procenta. Nejvyšší je stále v Ústeckém kraji 8,3 procenta. V rámci okresů byla nejnižší nezaměstnanost na Rychnovsku, a to 1,9 procenta, a nejvyšší s 11 procenty na Mostecku.

Na jedno volné místo ke konci června připadalo v Česku 2,9 uchazeče. Největší počet lidí na jedno místo byl na Karvinsku, celkem 13,8.

Obecně měli zaměstnavatelé v Česku největší zájem o různé pomocné pracovníky, montážní dělníky, řidiče, pracovníky ostrahy, kuchaře, obsluhu pojízdných zařízení, slévače, svářeče či prodavače.

Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie mělo Česko podle údajů za květen nejnižší nezaměstnanost. Dlouhodobě se drží pod unijním průměrem nezaměstnanosti, který činí více než 8 procent.

(red)