Německo hledá kvalifikované migranty. Spolková země si od zavedení nového zákona o imigraci odborníků slibuje, že zachrání pracovní trh a doplní chybějící pracovní síly. Vzhledem ke stárnoucí populaci a tomu, že lidé dávají přednost vysoké škole před vyučením řemesla, by tam v roce 2060 mohla chybět až třetina zaměstnanců.
Důvodem je demografický vývoj v zemi, napsal server Lidovky.cz.
V dalších letech totiž odejdou do důchodu silné populační ročníky a daleko více lidí z práce odejde, než přijde.
Podle studie Institutu pro trh práce a profesní výzkum (IAB) by jen v roce 2025 takto mělo ubýt 2 miliony výdělečně činných.
V letošním březnu proto v Německu začne platit nový zákon o imigraci kvalifikovaných pracovníků.
„Chceme imigraci na trh práce, nikoliv do sociálního systému,“ uvedli v polovině roku 2018 jednohlasně spolkoví ministři vnitra Horst Seehofer, práce Hubertus Heil a hospodářství Peter Altmaier.
Německo tak chce přilákat cizince, kteří jsou ze zemí mimo EU, s vysokoškolským diplomem nebo s kvalifikací v oborech, které trpí nedostatkem pracovních sil.
Zaměstnanci ve spolkové zemi chybí především v technických profesích, ve stavebnictví a také ve zdravotnictví a sociálních službách.
A protože evropské ekonomiky jsou silně provázané, situace v Německu se odrazí i v Česku, upozornily Lidovky.cz. ČR má navíc ještě méně pracovních sil než naši západní sousedé.
Česká vláda proto už loni zdvojnásobila kvóty na počet pracovníků z Ukrajiny, a to ze 19 600 na nynějších 40 tisíc pracovníků. Ti navíc mají automaticky nárok na vyšší plat než Češi na stejných pozicích.
Podle Hospodářské komory ČR chybí aktuálně zaměstnavatelům v Česku půl milionu pracovníků. (pel)