Migranti, kteří v Německu dostali azyl, jezdí na dovolenou do zemí, ze kterých přišli do Evropy. Někteří uprchlíci dokonce svou vlast navštívili i několikrát. Podle mluvčího ministerstva vnitra je ale i množství nenahlášených případů.
Cizinecký úřad zaznamenal sto případů uprchlíků, kteří navštívili země svého původu – někteří dokonce několikrát.
Uprchlíci, kteří strávili dovolenou ve své vlasti, byli většinou ze Sýrie a Iráku. Mluvčí zemského ministerstva vnitra uvedl, že dá čekat „velké množství nenahlášených případů”.
Podle mluvčí Federálního úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) Edith Aframové může „cesta může být důkazem, že uprchlík není pronásledován“. To opravňuje odebrání azylu. Je ale nutné brát v úvahu i humanitární otázky.
„Uprchlík uvede důvody pro svou návštěvu země, ze které uprchl, a na základě jeho odpovědí BAMF rozhodne případ uzavřít, nebo mu odebrat azyl.“
Španělsko hlásí nárůst počtu migrantů téměř o dvojnásobek
Do Španělska přišlo od začátku roku nelegálně o 88 procent více migrantů než za stejné období loni. Od ledna do září jich dorazilo celkem 15 473.
Letos je Španělsko po Itálii a Řecku třetím nejvyhledávanějším cílem běženců. Po moři jich tam připlulo 11 162, po souši přišlo 4311. Překonat hraniční bariéru v Ceutě se letos údajně pokusilo skoro devět tisíc lidí, vloni jich bylo pouze 613. Běženci se zároveň vyhýbají nebezpečné Libyi.
Příští rok chce španělská vláda investovat asi dvanáct milionů eur (zhruba 313 milionů korun) do vylepšení hraničního plotu v Ceutě, který má 8,4 kilometru.
Podle ministra vnitra Juana Ignacia Zoida tato bariéra, která byla postavena už před více než deseti lety, „nadále neplní svou funkci“.
Do Itálie za letošní rok přišlo už přes sto tisíc běženců, do Řecka necelých 18 500. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos v srpnu odhadovala, že by na druhém místě mohlo Řecko vystřídat právě Španělsko.
(pel)