Města na Ostravsku pocítí citelnou ztrátu - zákazem hazardu přijdou o 341 milionů korun.

Města na Ostravsku přijdou zákazem hazardu o 341 milionů korun. Herny a kasina totiž odvádějí poplatky městským částem, ve kterých jsou provozovány. Z provozu výherních přístrojů je financována řada místních sportovních a kulturních akcí. Výpadek příjmů z hazardu tak bude pro města znamenat citelnou ztrátu, kterou potřebují nahradit z jiných zdrojů.

Ostrava schválila výraznou regulaci hazardu u většiny z 23 městských obvodů v loňském roce. Vyhláška omezující hazard na některých územích začne platit od 1. ledna 2017.

Celoplošný zákaz bude platit v městských obvodech Polanka nad Odrou, Hošťálkovice, Hrabová, Nová Ves, Ostrava-Jih, Plesná, Poruba, Proskovice, Slezská Ostrava, Svinov, Třebovice a Vítkovice, a také v Mariánských Horách a Hulvákách a Moravské Ostravě a Přívozu, kde se ale tento zákaz nebude vztahovat na kasina.

Další městské obvody plošný zákaz nevyžadovaly, prosazovaly zachování současného stavu s tím, že většina s dalším rozšiřováním hazardu nepočítá.

V současnosti hazardní hry přinášejí do rozpočtu města téměř 260 milionů korun ročně. Město bude výpadek příjmu z hazardu muset vykrýt z jiných zdrojů tak, aby mohlo i nadále podporovat kulturu a sport, na které mimo jiné peníze z hazardu šly.

Na vyhlášku zřejmě doplatí obyvatelé Ostravy

„Zatím plyne do rozpočtu města asi 260 milionů korun ročně z loterií a hazardních her. Příští rok ale Ostrava přijde o 80 milionů a v dalším období s postupným rušením licencí na provoz výherních hracích přístrojů až o 220 milionů,“ uvedl náměstek primátora Zbyněk Pražák (KDU-ČSL).

Část radních města navrhovala, aby se příští rok zvedla obyvatelům i podnikatelům daň z nemovitosti, přesněji její koeficient na dvojnásobek. Současně by se plošně snížily dotace neziskovým organizacím o 10 procent.

Zastupitelé však návrh nepodpořili, daň z nemovitosti se tak v krajském městě zatím měnit nebude. Město plánovalo, že zvýšením pokryje výpadek, který mu v rozpočtu způsobí nižší příjmy z hazardu.

„Plošný zákaz hazardu ve městě vítám, ale je třeba se na výpadek příjmů připravit rozumně, a ne zvýšit daně, aniž by za to lidé dostali něco navíc,“ řekl Martin Juroška (KSČM), starosta Michálkovic, které se změnou daně z nemovitosti nesouhlasily.

Zvýšení daně z nemovistosti je nesystémové

Podle náměstkyně primátora Ivety Vozňákové (Ostravak), která návrh předkládala, by obvody v případě schválení materiálu měly více peněz na investice.

„Můj osobní názor je, že tento bod neměl být stažen, že se z toho stala jenom politická záležitost před volbami. Obvody už dlouho volají po tom, aby se zvedla právě daň z nemovitosti a aby dostaly více peněz na investice,“ podotkla Vozňáková.

Rozhodnutí návrh nepodpořit naopak vítá starosta Michálkovic.

„Jsme rádi, že návrh na zvýšení daně z nemovitosti neprošel. Fakta jsou taková, že podle vyhlášky by se zvedla daň z nemovitosti většině občanů v Ostravě. Takové řešení je nesystémové. Navrhovali jsme zvýšit daň z nemovitosti, ale současně zrušit poplatek za komunální odpad,“ uvedl Juroška.

Budou chybět peníze na rozvoj

Stažení návrhu naopak kritizuje předsedkyně Sboru starostů a starostka městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková (Nezávislí). Ta se snažila navrhnout, aby se hlasovalo tajně, na tom se ale zastupitelé nedohodli. Podle Janáčkové návrh na změnu výše daně z nemovitosti podporovala většina starostů.

„Nechápu, proč se z toho dělá politikum na městě. Tohle mělo projít,“ míní Janáčková.

Tvrdí, že obvodům tak budou chybět peníze na potřebný rozvoj a správu majetku. Například Mariánské Hory a Hulváky by po úpravě daně z nemovitosti získaly do rozpočtu navíc 20 milionů korun, tedy zhruba desetinu stávajícího rozpočtu.

O situaci ve městech Bohumín, Havířov, Frýdek-Místek a Karviná se dočtete příště.

(pel)