Angela Merkelová a Emmanuel Macron chtějí uprchlíky prověřovat už v Africe. Úředníci OSN vyberou migranty, které pustí legálně až do Evropy.

Německá kancléřka Angela Merkelová s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem chtějí, aby o příchodu migrantů do Evropy rozhodovali úředníci OSN v Africe. Vůdčí státy EU tak fakticky chtějí rezignovat na ochranu Schengenskeho prostoru a tuto pravomoc chtějí přenést na úředníky OSN v Africe. Na proces by měla dohlížet uprchlická agentura OSN. Ta by identifikovala migranty, kteří mají skutečný nárok na azyl, a těm by umožnila legálně a bez rizika přijet do Evropy.

Merkelová na minisummitu v Paříži uvedla, že Evropa má „humanitární odpovědnost“ bojovat proti nelegální migraci z Afriky a proti pašerákům, kteří zneužívají lidského neštěstí.

Schůzky se kromě Macrona a Merkelové zúčastnili španělský premiér Mariano Rajoy, předseda italské vlády Paolo Gentiloni, libyjský premiér Faíz Sarrádž a prezidenti Čadu Idriss Déby a Nigeru Mahamadou Issoufou. Tyto dvě země sousedí s Libyí, odkud se migranti vydávají k italským břehům.

Lídři Francie, Německa, Itálie a Španělska pak ve společném prohlášení uvedli, že azylovou proceduru „se zvlášť zranitelnými migranty“ je podle nich potřeba zahájit už v Africe.

Proces v Nigeru a Čadu, na nějž by dohlížela uprchlická agentura OSN, by podle nich umožnil těmto uprchlíkům legálně a bez rizika přijet do Evropy.

Do Nigeru a Čadu má být vyslána „společná mise“, která by pomáhala s ochranou hranic a s bojem proti sítím pašeráků lidí.

Macron navrhl, aby už v Nigeru a Čadu byly identifikovány osoby, které mají právo na azyl, „a co nejrychleji jim bylo zajištěno bezpečí“.

Afričtí lídři na summitu požadovali, aby jim Evropa více pomáhala v boji proti pašerákům lidí tak, aby tyto osoby měly možnost legálního výdělku.

Předseda libyjské vlády Sarrádž uvedl, že potřebuje silnější podporu v boji proti převaděčům a na ochranu jižní hranice země.

Evropě se díky dohodě s Tureckem podařilo omezit proud migrantů mířících do Řecka, uprchlíci se nyní vydávají k italským břehům především z libyjského území. Podle údajů italských úřadů dosáhlo italských břehů od počátku roku 97 293 osob.

(pel)