Majitel tuzemské energetické firmy innogy, státní maďarská skupina MVM, kupuje od Alijevova Ázerbajdžánu podíl v plynovém ložisku Shah Deniz. Skupina MVM uzavřela s ázerbájdžánským státním podnikem Southern Gas Corridor CJSC (SGC) smlouvu o prodeji a koupi 5% podílu v podmořském plynovém ložisku Shah Deniz na území Ázerbájdžánu a 4% podílu v Azerbaijan Gas Supply Company Limited (AGSC), výhradní účelové společnosti, která zajišťuje prodej zemního plynu vytěženého z ložiska Shah Deniz.
Informovala o tom firma innogy.
Shah Deniz je jedno z největších světových nalezišť zemního plynu, které bylo objeveno v roce 1999. Nachází se v hlubokomořském šelfu Kaspického moře, přibližně 70 km jihovýchodně od ázerbajdžánské metropole Baku v hloubce 600 metrů.
Pole se rozkládá na ploše přibližně 860 čtverečních kilometrů. Projekt Shah Deniz byl založen jako společný podnik provozovaný společností BP která má podíl 29,99 %.
Vrty v Shah Deniz mohou ročně vytěžit až 29 miliard metrů krychlových zemního plynu a zhruba 60 milionů barelů plynového kondenzátu. Ložisko obsahuje významné zásoby uhlovodíků a těžba zde spolehlivě a stabilně probíhá již téměř 20 let. Od zahájení těžby bylo z ložiska vytěženo celkem více než 218 miliard metrů krychlových zemního plynu a 371 milionů barelů kondenzátu.
Vytěžený zemní plyn z podmořského ložiska je na základě dlouhodobých smluv o prodeji a přepravě plynu uzavřených se společností AGSC dodáván plynovody ázerbájdžánským, gruzínským, tureckým a evropským partnerům.
Tato transakce je plně v souladu s diverzifikačními snahami Evropské unie, jakož i s růstovou strategií skupiny MVM. Uzavření celé transakce se očekává ve třetím čtvrtletí roku 2024 po splnění obvyklých odkládacích podmínek.
Ilham Alijev je ázerbájdžánský politik, prezident Ázerbájdžánu od 31. října 2003.
Maďarská státní energetická skupina MVM Group se stala stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a celé skupiny innogy v ČR již v roce 2020.
MVM Group je maďarská energetická společnost s největšími podíly na tamním trhu s elektřinou a plynem. Skupina s přibližně 15 tisíci zaměstnanci patří mezi pět největších společností v Maďarsku a má více než 50 let zkušeností se správou strategických energetických aktiv.
Dokončení prodeje celého byznysu innogy v Česku bylo posledním krokem ke splnění podmínek, které společnost E.ON nabídla Evropské komisi jako nápravná opatření v souvislosti se schválením rozsáhlé výměny aktiv mezi RWE a E.ON. (sfr)