Stát nařídil myslivcům plošně střílet divoká prasata kvůli možné nákaze africkým morem.

V českých lesích půjde mnohdy doslova o život. Stát nařídil myslivcům plošně střílet divoká prasata. Povolené budou i dosud zakázané techniky lovu. Rozhodli o tom zástupci veterinářů, myslivců a ministerstva zemědělství kvůli nákaze divočáků africkým morem.

Myslivci v celé republice budou moci lovit všechny kategorie prasat bez ohledu na jejich pohlaví. V oblastech sousedících s ohniskem nákazy, tedy Zlínským krajem, mohou myslivci prasata lovit i za pomoci technik, které nejsou za normální situace povolené. Budou tak moci využívat umělá světla i přístroje pro noční vidění.

„Navíc v této oblasti přidáváme 1000 korun zástřelného jako určitou motivaci a kompenzaci těch nákladů, které jsou s tím spojené,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Lovci budou moct prasata střílet i na pozemcích, kde se sklízí zemědělské plodiny a v odchytových zařízeních. Z každého prasete budou muset odevzdávat vzorky na vyšetření na africký mor prasat.

Oblastí intenzivního odlovu je oblast ohraničená dálnicí D1 od Brna směr Ostrava a Bohumín po hranici s Polskem, dále po státní hranici s Polskem a Slovenskem až na hraniční přechod Lanžhot a dále zpět po dálnici D2 do Brna s výjimkou zamořené oblasti Zlínska.

Chovatelům hrozí vysoké pokuty

Lidé na Zlínsku chovající prasata musí do konce měsíce pod pokutou porazit, pokud chovatelé nedodrží zásady biologické bezpečnosti chovu, aby nemohl být kontaminován africkým morem prasat. Rozhodla o tom Státní veterinární správa. Maso z poražených prasat se bude moci zkonzumovat v domácnosti chovatele.

Mezi nařízené povinnosti patří vyloučení kontaktu s divokými prasaty, chov v ustájovacím místě bez výběhu a nezkrmování zelené píce. Chovatelé také nesmějí prasatům podestýlat slámou a k ošetření prasete musí používat zvláštní pracovní oděv a obuv.

Při nesplnění povinností hrozí chovatelům pokuta 50 tisíc korun v případě fyzické osoby a až dva milióny u právnických či podnikajících fyzických osob.

„Samozřejmě začne probíhat sklizeň a my máme zájem na tom, abychom našli dohodu se zemědělci, jak v době sklizně postupovat efektivně. Například zvažujeme to, že některé pozemky některých plodin bychom neurčili ke sklizni, aby se tam ta černá zvěř mohla stáhnout a aby tam následně mohl proběhnout efektivní odlov,“ uvedl Jurečka.

Případný odstřel má být podle něj zajištěn ve spolupráci se Státní veterinární správou a Asanačním ústavem tak, aby byla zastřelená zvířata rychle zlikvidována a nešířila se nákaza.

Africký mor prasat byl prozatím potvrzen u 29 divočáků. Státní veterinární správa evidovala na Zlínsku 47 nalezených uhynulých divokých prasat, přičemž počty neustále rostou.

Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný.

(pel)