Většina obyvatel Česka připouští konec Evropské unie nejpozději v roce 2040. Tři pětiny obyvatel ČR (57 procent) se domnívají, že EU v roce 2040 už nebude existovat. Lidé v Česku, překvapivě, nejsou Češi výjimkou, ani nejsou nejskeptičtější. Na Slovensku považují dvě třetiny dotázaných zánik EU během příštích deseti až dvaceti let za „realistickou možnost“.
Vyplynulo to z průzkumu ve čtrnácti zemích EU, který provedla britská firma YouGov.
Výsledky ukazují, že rovněž ve Francii, Rumunsku, Itálii, Řecku a Polsku podobný podíl oslovených jako v Česku nedává Unii žádnou delší budoucnost.
V Maďarsku, Nizozemsku a Německu panuje skepse vůči Unii menší, ale i tam je vůči EU skeptických více než 50 procent obyvatel.
V Rakousku jsou síly vyrovnané. Polovina si myslí, že za necelé čtvrtstoletí to bude mít Unie spočítané a druhá polovina věří, že EU přežije.
Pouze ve třech zemích, kde se průzkum prováděl, zůstali euroskeptici v jasné menšině. Ve Španělsku si jen dvě pětiny lidí myslely, že Unie se v brzké době zhroutí.
V Dánsku a Švédsku byl podíl euroskeptiků jen o pár procent vyšší (41 a 44 procent).
Obavy z chudoby v EU
Evropané se podle YouGov obávají o svou životní úroveň. Jen třetina Němců a čtvrtina Italů či Francouzů přiznala, že i koncem měsíce má obvykle peníze na náhlá vydání. V Řecku to dokáže jen pět procent lidí.
Naopak ve Švédsku a Dánsku mívá i koncem měsíce peníze pro případ potřeby skoro polovina.
Za nimi se umístilo Česko, kde má nějaké peníze koncem měsíce více než třetina (36 procent) lidí. Což ale také znamená, že skoro dvě třetiny je nemají. (sfr)
VÍCE O TÉMATU EVROPSKÉ UNIE ČTĚTE ZDE:
Být či nebýt v Evropské unii? Členství v EU vytváří nesmiřitelné nepřátelství občanů
Být či nebýt v Evropské unii? Členství v EU vytváří nesmiřitelné nepřátelství občanů