Jurečka navrhuje zvýšit podpory v nezaměstnanosti na 80 procent předchozí mzdy. (Ilustrační foto).

Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) navrhuje zvýšit podpory v nezaměstnanosti v Česku na 80 procent předchozí mzdy. Ke změně má dojít od roku 2026, kdy by se změnila struktura podpory v nezaměstnanosti. V současnosti dosáhne nezaměstnaný v prvních měsících maximálně 65 procent předchozích výdělků. Nově to má být až 80 procent.

Podle Jurečkova návrhu se však v posledních měsících podpůrčí doby má podpora v nezaměstnanosti snížit.

Cílem navrhovaných změn je „rozpohybovat trh práce“ tak, aby lidé nesetrvávali na místech s nízkými mzdami.

„Když o své vůli člověk mění práci, výrazně se mu zvýší výdělek,“ konstatoval Jurečka.

Větší otevřenost pracovního trhu bude podle něho výhodnější pro zaměstnance, pro stát, ale i pro zaměstnavatele.

V současnosti činí podpora první dva měsíce 65 procent předchozí čisté mzdy, další dva měsíce 50 procent a zbytek podpůrčí doby 45 procent.

Podpory se vyplácejí až do shora pevně omezené částky, která v současnosti činí 58 procent, respektive při rekvalifikaci 65 procent celorepublikové průměrné mzdy.

Tzn. v současné době je limitem pro podporu částka 24 608 korun, respektive 27 578 korun Kč.

Pokud tedy měl někdo před příchodem na úřad práce vyšší výdělky, může dosáhnout maximálně na tuto částku.

Nově má činit podpora v prvním období 80 procent, ve druhém 50 % a ve zbytku 45 procent. Délka těchto období se bude lišit podle věku.

Do 55 let bude první období trvat dva měsíce, druhé také dva a poslední měsíc. U lidí mezi 55 a 60 lety budou první a druhé období trvat po třech měsících a poslední dva měsíce. U osob starších šedesáti let to bude podobné, jen poslední období bude pětiměsíční.

Při rekvalifikaci má podle Jurečkova nového konceptu činit podpora osmdesát procent a to bez ohledu na to, jak dlouho je registrovaný mezi nezaměstnanými.

Má se také zvýšit maximální možná částka, kterou bude možné čerpat. A to na 80 procent průměrné celorepublikové mzdy, což by nyní bylo 33 942 korun.

Výše podpory bude stejná pro ty, kdo dostanou výpověď, i pro ty, kteří odejdou z práce sami nebo dohodou.

Prodlouží se však nutná doba důchodového pojištění pro nárok na podporu, a to ze šesti na devět měsíců.

Výrazně se má zvýšit podpora pro nezaměstnané bez předchozích příjmů. To jsou například rodiče po rodičovské, lidé, kteří byli dlouhodobě nemocní, případně pečovali o nemohoucího člena rodiny.

Nově budou brát například v prvním období namísto 15 procent celorepublikové průměrné mzdy 40 procent. Navýšení je čeká i v dalších měsících, kdy mají na podporu nárok. (sfr)