Evropská unie uznala existenci problému dvojí kvality potravin, na který upozornila Česká republika. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce, aby evropská nařízení jasně stanovila, že stejné výrobky musejí mít i stejné složení.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyzval EU, aby začala řešit dvojí kvalitu potravin. Podle něj by evropská nařízení jasně stanovila, že stejné výrobky musejí mít i stejné složení. Slovenský premiér Robert Fico pohrozil bojkotem potravinářských koncernů, které dodávají na trhy východní části Evropské unie méně kvalitní potraviny než na trhy v západní Evropě. 

Jurečka na setkání v Bruselu představil výsledky nedávného českého srovnávacího testu výrobků z pěti zemí, které si nechalo zpracovat ministerstvo.

Výsledky podle něj „…jasně prokázaly, že některé produkty, které jsou na první pohled stejné, se ve složení zásadně liší. Tím dochází k diskriminaci části spotřebitelů. Není možné, aby zákazník v jedné zemi dostal ve stejném obalu horší zboží než jinde,“ uvedl ministr.

Odezva na tento problém byla podle Jurečky při dnešním jednání „jiná, než když jsme o tomto tématu hovořili v březnu letošního roku“.

„Dneska ze všech diskutujících ministrů nezazněl žádný argument, který by říkal: není to problém. Takže to je docela silný pozitivní posun kupředu,“ řekl Jurečka.

Śéf českého resortu zemědělství by chtěl, aby se problémem dvojí kvality potravin už nezabývaly státy individuálně. V této souvislosti vyzval Evropskou komisi, aby problém začala intenzivně řešit.

Chtěl by také, aby evropská nařízení jasně stanovila, že stejné výrobky musejí mít i stejné složení.

Svobodu podnikání je potřeba zachovat

Také podle komisařky Věry Jourové (ANO) argumenty České republiky týkající se dvojí kvality potravin nikdo neodmítl.

Zástupci Belgie a Německa se nechali slyšet, že problém už začínají lépe chápat. Nicméně trvali na tom, že je potřeba chránit svobodu podnikání a svobodu pohybu zboží po Evropě.

Eurokomisařka při řešení této záležitosti hodlá jednat i přímo s prodejci nebo výrobci problematického zboží.

Chce také poskytovat informace národním orgánům, které mají „vymáhat slušné zacházení na společném trhu“, a vést je k tomu, aby tak činily ve spolupráci se svými zahraničními partnery.

Slovensko pohrozilo bojkotem

Slovenský premiér Robert Fico pohrozil bojkotem potravinářských koncernů, které dodávají na trhy východní části Evropské unie méně kvalitní potraviny než na trhy v západní Evropě. Předseda vlády kritizoval pomalé konání Evropské komise při řešení tohoto problému.

Podle Fica nelze nižší kvalitu potravin ve východních členských zemích EU déle tolerovat.

„Pokud to Evropská komise řešit nebude, za vládu Slovenské republiky oznamuji, že jsme připraveni učinit dočasná jednostranná opatření,“ řekl premiér.

Dodal, že je připraven prodej takových výrobků omezit.

„Není normální, aby bylo v německém lančmítu vepřové maso a v tom českém a slovenském jen nějaký separát z kuřete,“ prohlásil Fico.

(pel)