Jaderné elektrárny v Japonsku se vracejí do provozu. Do konce roku bude vyrábět elektřinu plných 10 jaderných reaktorů. Sedm let po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima již dodává sedm bloků opět elektřinu do sítě. Zatím poslední z nich – Genkai 3 – právě obnovil provoz.
Do konce letošního roku by počet znovu připojených japonských bloků měl stoupnout na deset. Pokud by se podařilo výrazně urychlit složitý povolovací proces, mohlo by jich být až sedmnáct.
Informoval o tom Radek Svoboda z České nukleární společnosti.
Vedle reaktoru Genkai 3 již elektřinu vyrábějí i bloky Ohi 3, Sendai 1 a 2, Ikata 3 a Takahama 3 a 4. Do konce letošního roku by se podle odhadů Japonského institutu pro energetickou ekonomiku (IEEJ) mohly k síti připojit nejméně další tři jednotky.
Odhad vychází ze stávajícího tempa schvalování obnovení provozu, které má od roku 2012 na starost nový japonský úřad dozoru nad jadernou bezpečností NRA. Pokud by se podařilo proces výrazně urychlit, dalo by se stihnout připojení až 17 bloků, což by odpovídalo až 7 % spotřeby elektřiny.
Japonsko musí v současnosti přes 90 % svých energetických potřeb pokrývat dovozem ze zahraničí, což představuje obrovskou zátěž.
Provozovatelé, kteří usilují o znovu-připojení svých jaderných elektráren k síti, musejí bloky podrobit náročným zátěžovým zkouškám (tzv. stress testy).
Případné nedostatky v oblasti jejich bezpečnosti při událostech způsobených extrémními přírodními vlivy musí odstranit v rámci modernizačních opatření, která opět schvaluje NRA. Proces rovněž zdržují žaloby protijaderných hnutí.
Konkrétně u Genkai 3 aktivisté například zpochybňovali obnovení provozu kvůli 130 km vzdálené sopce Aso. Oblastní soud prefektury Saga ale žalobu zamítl s odůvodněním, že do deseti kilometrů pod povrchem sopky není prokázána přítomnost žádné lávy, takže riziko vyvolání vážných nehod v elektrárně je naprosto minimální.
Japonsko využívalo jadernou energii od 60. let minulého století, v roce 2011 bylo v zemi v provozu celkem 54 reaktorů, které dodávaly třetinu elektrické energie.
V důsledku odstavení všech reaktorů stouply ceny elektřiny pro domácnosti v letech 2011-2015 téměř o 20 %. Zároveň se prudce zvýšily emise CO2. Současná vláda proto připojování pečlivě prověřených reaktorů podporuje.
Před třemi lety představila novou energetickou koncepci země, podle níž by do roku 2030 měly jaderné elektrárny dodávat 20 – 22 % elektřiny, tedy zhruba stejně jako obnovitelné zdroje. Takové množství odpovídá zhruba 30 znovu připojeným reaktorům.
Celkem je v Japonsku 43 provozuschopných reaktorů. (sfr)