Italové povolila lodi Alan Kurdi s 88 migranty na palubě zakotvit v jižní Itálii v přístavu Taranto. Ministerstvo vnitra povolilo lodi přistát poté, co se Itálie domluvila s dalšími unijními zeměmi ohledně rozdělení běženců. Uprchlíky si rozeberou Itálie, Německo, Francie, Portugalsko a Irsko.
Francie a Německo jich přijme 60, dalších 5 se vydá do Portugalska a 2 do Irska.
Loď Alan Kurdi provozovaná německou neziskovou organizací Sea-Eye minulou sobou nalodila desítky ilegálních migrantů směřujících do Evropy. Podle zpráv italských médii na loď Alan Kurdi údajně střílela loď libyjské pobřežní stáže.
V pátek loď bez povolení úřadů vplula do italských teritoriálních vod. Organizace Sea-Eye to odůvodnila špatným počasím.
Shovívavý postoj k záchranným lodím neziskových organizací Itálie zaujala poté, co Italové vyhodili šéfa italské Ligy Mattea Salviniho z vlády. Italské formace Hnutí pěti hvězd (M5S) a Demokratická strana (PD) se dohodly na utvoření koaliční vlády, aby zabránily předčasným volbám v Itálii.
Předchozí kabinet prosazoval tvrdou protiimigrační politiku. Salvini zavřel přístavy humanitárním lodím a nejednou blokoval i lodě italského vojenského námořnictva s běženci na palubě.
Lodě neziskových organizací, které zachraňují migranty na moři, se snažil Salvini vytlačit vysokými pokutami i hrozbou vězení.
Několik států Evropské unie se nyní pokouší prosadit nový systém dobrovolného přerozdělování zachráněných migrantů. Ten by měl odlehčit právě jihoevropským státům, kam migranti nejčastěji směřují.
(pel)