Inflace v Česku klesla v červnu na 9,7 %. Pod deset procent se dostala poprvé za rok a půl. Od ledna 2022 se poprvé dostala na jednocifernou hodnotu. Červnový meziroční růst spotřebitelských cen 9,7 procenta je o 1,4 procentního bodu nižší než v květnu. Meziměsíčně inflace dosáhla 0,3 procenta.
Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
„V červnu spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 9,7 procenta a již popáté zmírnily svůj růst. Nižší růst cen byl naposledy zaznamenán v prosinci 2021, a to ve výši 6,6 procenta. Zpomalení růstu cen bylo ovlivněno zejména vývojem v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle bydlení,“ informoval ČSÚ.
Z potravin meziročně zmírnily růst ceny masa, a to na 4,7 procenta (v květnu 8,7 %) a ceny sýrů a tvarohů na 10 procent (v květnu 16,1 %). Ceny olejů a tuků vykázaly pokles o 4,3 procenta, přitom v květnu rostly o dvě procenta.
Zmírnění nastalo také u ceny zemního plynu na 39,8 procenta (v květnu 47,6 %) a tuhých paliv na 35,2 procenta (v květnu 39,4 %).
Už čtvrtý měsíc v řadě se naopak výrazně na snižování cenové hladiny podílely ceny v dopravě. Ceny pohonných hmot a olejů byly meziročně nižší o 25 procent.
Premiér Petr Fiala označil vývoj inflace za dobrou uzprávu.
„Můžeme přinést dobrou zprávu všem občanům. Díky zásadnímu úsilí naší vlády se podařilo inflaci dostat na jednocifernou hodnotu,“ prohlásil Fiala.
„Naposledy jsme ji měli v lednu 2022, tedy krátce po nástupu naší vlády. Zdědili jsme po Babišově vládě prudce zvyšující se inflaci,“ konstatoval Fiala s tím, že je to i zásluhou kroků vlády.
Podle premiéra sehrálo roli snížení cen energií.
„To se nám povedlo, mohli jsme dát všem jistotu, že ceny neporostou, dodavatelé teď oznamují, že budou mít odběratelé ceny pod stropem i v dalších letech,“ podotkl Fiala.
Druhým krokem podle něj byly vládní úspory a seškrtání výdajů.
„Jinak by byl růst cen prokazatelně vyšší. Tato odpovědná politika působí protiinflačně.“
Podle premiéra tlačí vláda i na prodejce nafty, benzinu a dalších komodit, aby za ně občané neplatili víc než v okolních zemích.
„Naopak jsme odolali tlaku různých populistů a expertů, abychom snížili DPH nebo stropovali ceny,“ zdůraznil předseda vlády. (sfr)
PLNÝ TEXT ZPRÁVY ČSÚ, 13. 7. 2023
Indexy spotřebitelských cen – inflace – červen 2023
Meziroční růst cen zmírnil na 9,7 %
Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu o 9,7 %, což bylo o 1,4 procentního bodu méně než v květnu.
Meziměsíční srovnání
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu o 0,3 %. V oddíle rekreace a kultura byly vyšší především sezónní ceny dovolených s komplexními službami o 8,7 %. V oddíle bydlení vzrostly zejména ceny elektřiny o 0,5 %. Zvýšení cen v oddíle alkoholické nápoje, tabák bylo ovlivněno rostoucími cenami vína o 2,6 % a piva o 1,5 %. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 0,6 % a ubytovacích služeb o 2,2 %. Na snižování celkové cenové hladiny působily v červnu především ceny v oddíle bytové vybavení, zařízení domácnosti, kde meziměsíčně klesly ceny zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti o 1,4 %. Ceny potravin a nealkoholických nápojů se jako celek ve srovnání s květnem nezměnily, ale některé druhy potravin zaznamenaly výrazné cenové pohyby. To se týkalo zejména cen zeleniny, které vzrostly o 5,1 %, z čehož ceny brambor byly vyšší o 22,1 % (částečně vlivem přechodu nabídky trhu z pozdních na rané brambory). Naopak ceny vepřového masa oproti květnu klesly o 3,9 %, sýrů a tvarohů o 1,6 %, ovoce o 1,4 %, vajec o 3,7 %, mouky o 9,0 % a drůbeže o 1,1 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,1 % a ceny služeb o 0,8 %.
Meziroční srovnání
„V červnu spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 9,7 % a již popáté zmírnily svůj růst. Nižší růst cen byl naposledy zaznamenán v prosinci 2021, a to ve výši 6,6 %. Zpomalení růstu cen bylo ovlivněno zejména vývojem v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle bydlení,” uvedl Jaroslav Sixta, místopředseda Českého statistického úřadu.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu o 9,7 %, což bylo o 1,4 procentního bodu méně než v květnu. Toto zpomalení1) meziročního cenového růstu bylo ovlivněno zejména cenami v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle bydlení. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje zmírnily svůj růst zejména ceny masa na 4,7 % (v květnu 8,7 %) a ceny sýrů a tvarohů na 10,0 % (v květnu 16,1 %). Ceny olejů a tuků přešly z květnového růstu o 2,0 % v pokles o 4,3 % v červnu. V oddíle bydlení v červnu zpomalily svůj meziroční růst ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu na 10,0 % (v květnu 12,4 %), zemního plynu na 39,8 % (v květnu 47,6 %) a tuhých paliv na 35,2 % (v květnu 39,4 %).
Na meziroční růst cenové hladiny měly v červnu opět největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny nájemného z bytu2) o 6,9 %, vodného o 16,3 %, stočného o 26,9 %, elektřiny o 24,6 % a tepla a teplé vody o 40,7 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde se zvýšily ceny vajec o 28,8 %, margarínu a ostatních rostlinných tuků o 17,1 %, ovoce o 15,2 %, zeleniny o 28,2 % (z čehož ceny brambor byly vyšší o 37,0 %) a cukru o 50,3 %. V oddíle rekreace a kultura vzrostly ceny dovolených s komplexními službami o 14,4 %. V oddíle stravování a ubytování se zvýšily ceny stravovacích služeb o 13,8 % a ceny ubytovacích služeb o 13,5 %. Na meziroční snižování cenové hladiny působily v červnu, již čtvrtý měsíc v řadě, ceny v oddíle doprava zejména vlivem cen pohonných hmot a olejů, které byly meziročně nižší o 25,0 %.
Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) se zvýšily o 1,5 % (v květnu o 3,1 %). Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 110,8 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 10,7 % a ceny služeb o 7,9 %.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červnu 15,1 % (v květnu 15,8 %).
Hladina bazického indexu spotřebitelských cen k základnímu období průměr roku 2015 byla v červnu 148,1 % (v květnu 147,6 %).
Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP)3)
Podle předběžných výpočtů vzrostl v červnu HICP v Česku meziměsíčně o 0,3 % a meziročně o 11,2 % (v květnu o 12,5 %). Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna HICP v červnu 2023 za Eurozónu 5,5 % (v květnu 6,1 %), v Německu 6,8 %. Nejvyšší byla v červnu na Slovensku (11,3 %). Podle předběžných údajů Eurostatu byla meziroční změna HICP 27 členských zemí EU v květnu 7,1 %, což bylo o 1,0 procentního bodu méně než v dubnu. Nejvíce ceny v květnu meziročně vzrostly v Maďarsku (o 21,9 %) a nejméně v Lucembursku (o 2,0 %).