Hongkong dostal od Číny „dárek“. Ta definitivně zlikvidovala autonomii Hongkongu, když čínský stálý výbor schválil bezpečnostní zákon připravený Pekingem. Občané Hongkongu zatčení na jeho základě by totiž mohli být souzeni i v pevninské Číně. V ulicích Hongkongu nato navzdory zákazu protestovaly proti kontroverzní normě tisíce lidí, stovky demonstrantů byly zatčeny policisty.
Nově zřízený čínský úřad pro národní bezpečnost v Hongkongu bude moci stíhat občany tohoto města podle jurisdikce pevninské Číny v případě některých „vážných trestných činů“, uvedl šéf čínského státního úřadu pro Hongkong a Macao Čang Siao-ming.
V centru města se bez ohledu na zákaz nakonec shromáždily tisíce lidí a někteří z nich skandovali heslo „Nezávislost Hongkongu“. Policie proti nim použila pepřový sprej a vodní děla.
Kontroverzní právní úpravu v úterý schválil stálý výbor, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, a rovněž čínský prezident Si Ťin-pching.
Norma vymezuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována. Patří mezi ně separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.
Tresty, mezi kterými je až doživotí nebo vydání do Číny, tak čekají i na některé demonstranty.
Nový zákon přijatý Pekingem je pod palbou představitelů řady zemí i institucí, včetně EU, Spojených států a NATO. Norma podle nich omezí autonomii města pod čínskou správou.
Až do roku 2034 má přitom platit britsko-čínská deklarace z roku 1984 o předání správy Hongkongu. Ta jihoasijskému velkoměstu garantuje až do roku 2047 autonomii a jeho obyvatelům dosavadní občanské svobody. (pel)
Británie nabídne azyl až 3 milionům hongkongských občanů, slíbil Johnson